هشدار یمن به اروپایی‌ها از خطر موشک‌های ایران

هشدار یمن به اروپایی‌ها از خطر موشک‌های ایران

​وزیر خارجه یمن خواستار اعمال فشار به ایران شد
چهارشنبه, 27 فوریه, 2019 - 10:30

خالد الیمانی وزیر خارجهٔ یمن خواستار اعمال فشار اروپایی‌ها به ایران برای توقف پشتیبانی آن از حوثی‌ها شد که تمام امکانات جنگ در یمن را فراهم کرده و امنیت و صلح منطقهٔ فعال خلیج عدن و دریای سرخ را در معرض تهدید قرار می‌دهند.

الیمانی در حاشیهٔ مشارکت در نشست عربی-اروپایی در گفتگو با «الشرق الاوسط» تأکید کرد باید مداخله‌های ایران در کشورش و پشتیبانی آن از تروریسم در منطقه متوقف شود نه اینکه نظام یا حکومت تغییر کند.

وی در خصوص نتایج نشست صحبت کرد که سهم یمن از آنها حمایت از اجرای توافقنامهٔ سوئد و چشم‌انداز آینده مذاکرات صلح در یمن بود.

وی گفت: اشتراکات زیادی میان اروپایی‌ها و کشورهای عربی وجود دارد که مهم‌ترین آنها در حال حاضر مقابله با چالش‌های مبارزه با تروریسم، مهاجرت، مشکل پناهندگان، امور سواحل دریای مدیترانه و مشارکت برای حل مشکلات بحران‌های کنونی منطقه است.

وی کشورهای غربی را در ایجاد بهار عربی و مشکلات منطقه مقصر دانست و دعوت به اتخاذ موضعی در برابر ایران کرد که آتش فتنه‌ها و جنگ‌ها را از طریق مداخله‌های خود در امور کشورهای عربی و به خصوص یمن برمی‌انگیزد.

وی افزود: خواستار بررسی نقطه اشتراک میان خود و اروپایی‌ها هستیم. ضروری است که در خصوص آن به توافق برسیم. همانند نشستی که به دعوت دولت لهستان و آمریکا با گروه اروپایی صورت گرفت تا تأکیدی باشد بر اینکه ما به دنبال این شراکت با دوستان خود در اروپا هستیم؛ چرا که سیاست ایران نه تنها جهان عرب بلکه اروپا را نیز نشانه گرفته‌است.

وی با اشاره به کشف باندهای تروریستی در اروپا از جمله در فرانسه و بلژیک گفت: باید با دوستان برای مهار کردن سرکشی ایران همکاری کنیم اما متأسفانه گروه اروپایی با موضوع اشاره به بند مداخله‌های ایران در بیانیهٔ پایانی نشست مخالفت کرد.

در خصوص اینکه آیا مخالفت اروپایی‌ها به نگرانی آنها دربارهٔ برنامهٔ هسته‌ای ربط دارد یا خیر، الیمانی گفت: می‌توان با اشاره به توقف مداخله‌های ایران، چنین برداشتی نیز کرد. ما به اروپایی‌ها می‌گوییم که اگر ایران اقدام به توسعهٔ سلاح هسته‌ای و موشک‌های بالستیک خود تا برد ۲۵۰۰ کیلومتر کند، آن موقع که ایران چنین قدرت‌های زیادی دارد و برد موشک‌های آن به پایتخت‌های اروپایی برسد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا باز هم به تماشای آن خواهیم نشست؟

وی از فعالیت اخیر گروه اروپایی علیه ایران و اعمال فشار به آن از طریق مذاکراتی پیرامون موشک‌های بالستیک خبر داد و عنوان کرد اتحادیهٔ اروپا بیانیه‌ای در خصوص این درگیری‌های توسعه‌ای ایران صادر کرد.

وی اظهار کرد: ما نیازمند توقف اینها هستیم نه تغییر نظام دولتی یا تغییر نظام ایران، همهٔ آنچه می‌خواهیم این است که دولت ایران بر اساس قانون بین‌المللی به تعهدات خود برای دور ماندن از مداخله در یمن، پایبند باشد. این بخش اصلی موضوع است؛ چرا که اگر به این مرحله برسیم بحران یمن در اسرع وقت حل خواهد شد.

در خصوص مانع تراشی برای توافقنامهٔ سوئد علیرغم گذشت یک ماه، الیمانی بیان کرد بعد از گذشت بیش از یک ماه از مذاکرات سوئد چیزی محقق نشده‌است. هنگامی که در نشست وزارتی در خصوص این موضوع با دوستان اروپایی صحبت کردیم، بر اساس اظهارات اروپایی‌ها ایران متعهد شده‌است تا به حوثی‌ها برای اجرای توافقنامهٔ استکهلم و پایبندی به صلح اعمال فشار کند.

وی افزود: انتظار می‌رود که اجرای توافقنامه از خروج از بندر الصلیف، راس عیسی و الحدیده و باز کردن گذرگاه‌های ایمن شروع شود و اگر این اتفاق نیفتد به این معنی است که حوثی‌ها بازی تاریخی خود را پیاده می‌کنند که موافقت با راه‌حل سیاسی و سپس مخالفت با اجرای آن است.

وی از فرستادهٔ سازمان ملل خواست تا دربارهٔ موضوع مشخص کردن اخلالگران راه‌حل سیاسی، محکم‌تر و واضح‌تر باشد.

وی دربارهٔ سهم یمن از نتایج نشست اخیر شرم الشیخ عنوان کرد کشورش از حمایت سنتی از طریق متن توافقنامه برخوردار شد که در بیانیهٔ پایانی آن بود.

وی ادامه داد: در بیانیه بر اجرای توافقنامهٔ سوئد، کار برای اجرای توافقنامه‌ها و قوانین مربوط به قطعنامهٔ ۲۲۱۶ و قوانین اخیر ۲۴۵۲ و ۲۴۵۱ و همچنین اهمیت پایبندی کودتاگر به خروج از مناطق ذکر شده در توافقنامه تأکید شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای