خلیفه بن مبارک آل ثانی: نظام قطر در راستای فروپاشی خاندان عمل کرد

خلیفه بن مبارک آل ثانی: نظام قطر در راستای فروپاشی خاندان عمل کرد

معارض قطری به «الشرق الاوسط»: قطر مستعمرۀ ترکیه شده و ارتش ملی خنثی شده است
پنجشنبه, 28 فوریه, 2019 - 13:15

خاندان آل ثانی حاکم قطر که در داخل کشور هستند در نتیجۀ اعتراض به سیاست‌های نظام و مواجه شدن برخی از آنها با اقدامات خشونت آمیز از خطر دودستگی و تقسیم رنج می‌برند. این موضوع برخی از آنها را وادار به مهاجرت کرد و یا در نتیجۀ آن برخی از کشور تبعید شدند که اغلب آنها از قشر جوان هستند.

خلیفه بن مبارک آل ثانی یکی از افراد خاندان آل ثانی است که در اعتراض به سیاست‌های نظام، کشور خود را ترک کرد.

وی در گفتگو با «الشرق الاوسط» عنوان کرد نظام کنونی قطر از ترس اتحاد و اتخاذ موضعی مخالف با آن، جوانان این خاندان را زیر نظر دارد و این موضوع باعث ترس آنها از پیش آمدن اتفاقی ناگوار شده است.


اختلافات آن با کشورهای خلیج

خلیفه بن مبارک گفت دشمنی نظام قطر با کشورهای خلیجی تأثیر منفی بر خاندان حاکم گذاشت؛ چرا که شیخ تمیم بن حمد برای سرکوب معترضان خاندان دست به اقداماتی زد. در مراسم ختم محمد بن ثانی بن فیصل آل ثانی در اول ماه رمضان 2017 شیخ تمیم از کشورهای چهارگانه به خصوص سعودی و امارات و مداخله‌های آنان در قطر سخن گفت و کسانی که مخالف سیاست او هستند را تهدید به مجازات کرد. وی همچنین از افراد خاندان خواست تا آن چه می‌شنوند را باور نکرده و از او حمایت کنند.

وی افزود: بسیاری از افراد خاندان آل ثانی به دلیل غارت زمین‌ها و امکاناتشان بدون هیچ سندی با نظام حاکم اختلاف دارند. اکثر آنها افراد مسنی هستند که از شکستن ابهتشان در برابر فرزندان خود نگران هستند و از ترس مجازات سکوت اختیار کرده‌اند.

وی در ادامه گفت: دستور تیراندازی به علی ناصر بن حمد و شکستن پای او و همچنین مسموم کردن سحیم بن حمد را آنها دادند. امروز وضع فرق می‌کند و امیدوارم جوانان خاندان آل ثانی تصمیمی برای نجات قطر بگیرند.


مهار جوانان خاندان آل ثانی


خلیفه بن مبارک تأکید کرد نظام قطر برای ارتباط با جوانان خاندان و سرکوب اختلافات از افراد نزدیک به خود کمک گرفت. این نظام حتی به آنها پیشنهادهای وسوسه انگیز داد تا از مخالفت‌های علنی پدران خود دست بکشند.

وی گفت: بعد از قطع ارتباط کشورهای چهارگانه با قطر یک واسطه با من تماس گرفت و از من خواست تا به قطر بازگردم، در مقابل زمین‌هایی که از خانواده‌ام غارت شده را به من باز می‌گردانند اما من نپذیرفتم چون اعتمادی به نظام قطر نیست و این پیشنهادهای وسوسه انگیز به دلیل اقدامات شیخ تمیم بن حمد امیر کنونی قطر و همچنین پدرش امیر سابق قطر که سابقه‌دار است و از سوی دیگر توهین او به برخی حاکمان کشورهای همسایه، دوامی ندارد.  


مداخله‌های قطر در کشورهای همسایه


خلیفه بن مبارک آل ثانی تأکید کرد اعتراض‌هایشان به سیاست‌های نظام قطر متعلق به امروز نیست بلکه به پیش از تداوم آن در مداخله در امور داخلی برخی کشورها، استقبال از برخی از افرادی که با حکومت‌هایشان اختلاف دارند و یا به دلایل امنیتی مورد پیگرد هستند باز می‌گردد. اما وقتی کار آنها به جایی رسید که با کشورهای خلیجی دشمنی می‌کنند و سعی می‌کنند میان ملت قطر و ملت‌های خلیج جدایی ایجاد کنند نباید در برابر آنها سکوت کرد به خصوص که میان ملت‌های خلیجی ارتباطات خانوادگی وجود دارد.

وی اظهار کرد: چگونه نظام قطر را تأیید کنیم در حالی که دعوت به تفرقه در خلیج می‌کند، از تروریسم حمایت می‌کند و ارتش ترکیه را برای حمایت از خاک‌های کشورمان وارد قطر کرد در حالی که ما در حمایت از آن نسبت به آنها در اولویت هستیم؟! ما اکنون احساس می‌کنیم که خاک‌هایمان مستعمرۀ ترکیه شده‌است و در جال اجرای دستورات بیگانگان در مقابل حمایت از نظام قطر هستیم».

وی افزود: بودجۀ دولت و هزینه‌های آن در برابر حمایت از نظام به غرب می‌رود بدون اینکه به ملت و یا توسعۀ ساختار حکومت و ثبات آن اهمیتی داده شود.


کمک گرفتن از ترکیه و نادیده گرفتن ارتش قطر


خلیفه بن مبارک آل ثانی عنوان کرد که نیروهای ترکیه با وسایل نقلیه زرهی و وسایل نقلیه نظامی پر از سلاح به قطر رسیدند و در مکانی با فاصلۀ 500 متر از نظام قطر مستقر هستند. در مقابل ارتش قطر که باید از حکومت، نظام و ملت حمایت کند هیچ گونه نقش داخلی در داخل خاک‌های قطر ندارد و فقط اسماً حضور دارد و بسیار محدود شده است.

وی ادامه داد: نظام قطر سعی در ایجاد ارتشی از ملت خود ندارد چون به آنها اعتماد نداشته و طرز فکرش آن را از واقعیت دور کرده است.. هنگامی که احساس ضعف کرد به غربی‌ها پناه برد و ترک‌ها و ایرانی‌ها را برای حمایتش به خود نزدیک کرد.

وی تأکید کرد جوانان قطر از اتفاقات داخل کشور در نتیجۀ اقدامات نظام در داخل و خارج از آن خشمگین هستند و آنچه بیشتر آنها را ناراحت می‌کند عدم اطمینان نظام به آنها از یک سو و کمک گرفتن آن از کشورهای غرب و منطقه‌ از سوی دیگر است. اختلافات با کشورهای خلیج نیز باعث افزایش خشم آنها شده است. این جوانان معتقدند که اختلافات خارجی را باید در حیطۀ خلیج حل و فصل کرد نه خارج از آن.


پاکسازی قطر با حاکمی جدید


در خصوص ادامۀ قطر به اتخاذ مواضع در برابر کشورهای خلیج، خلیفه بن مبارک آل ثانی اظهار کرد: پاکسازی قطر و پایان قطع روابط حاصل نمی‌شود مگر با تغییر ترکیب نظام... بعید نیست که وقوع کودتایی در نظام قطر به گوش ما برسد کاری که شیخ محمد بن خلیفه امیر سابق قطر کرد و با کودتا علیه پدرش حاکم کشور شد.

وی ضمن اشاره به داستان‌هایی که اجدادشان پیرامون دزدی و غارت حاکمان قطر در دوره‌های اخیر برای آنها می‌گفتند، تأکید کرد که دیگر این اشتباهات قابل تحمل نیستند و امروز موضوع فرق کرده‌است. این اتفاقات در دایرۀ غارت زمین‌ها و اموال محصور نیست بلکه موضوع اصلی تجاوزگری‌ها به کشورهای همسایه از یک سو و شکستن ابهت خانواده و جوانان آل ثانی از سوی دیگر است.

وی در خصوص موضع خود نسبت به اوضاع کنونی عنوان کرد آنچه در قطر اتفاق می‌افتد ترسناک است و آیندۀ کشور را در معرض تهدید قرار می‌دهد؛ چرا که تمام سران تروریسم از همه جا در قطر جمع شدند و قطر از این باندهای تخریبی حمایت می‌کند، از سوی دیگر هر روز به شکل توهین آمیز و غیر قابل قبولی بیشتر در برابر ترکیه تسلیم می‌شود و با نظام ایران که ویترین سیاه همۀ اعمال تخریبی منطقه است ارتباط برقرار می‌کند.

وی افزود: انچه نگران کننده است تصویر سیاهی است که از قطر و ارتباط آن با تروریسم به جهان ارائه می‌شود، فساد مالی وحشتناکی که به تازگی برای جهان مشخص شده است، دست کم گرفتن ثروت‌های کشور و آیندۀ آن، گم شدن هویت قطر با دادن تابعیت به غریبه‌ها و دور کردن قطری‌های اصیل از همه چیز است؛ چرا که نظام حاکم به ملت خود اعتماد نداشته و به غریبه‌ها پناه برده است.

وی ادامه داد: آیا می‌توان تصور کرد که ترک‌ها در قطر از مصونیت قانونی برخوردار هستند حتی اگر یک قطری را کشته و یا سرقت و غارت کنند؟ و امروزه مردم برای حفظ جان خود از مکان‌هایی که ترک‌ها در آن حضور دارند، فراری هستند.

وی گفت:  برادران و خانواده‌های ما در معرض زندانی شدن و ممنوعیت خروج از کشور هستند از ترس اینکه مبادا موضع مخالفی در برابر نظام داشته باشند.

وی در پایان ضمن اشاره به اینکه موضع او موضع تمام افراد خاندان است که نگران وطن خود بوده و شاهد انزوای کشور خود هستند، تأکید کرد تا زمانی که یکدل هستیم و ایمان داریم که این وضعیت به پایان می‌رسد، قطر را از دست نخواهیم داد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای