عون خواستار تفکیک میان راهکار سیاسی در سوریه و بازگشت پناهجویان شد

عون خواستار تفکیک میان راهکار سیاسی در سوریه و بازگشت پناهجویان شد

الراعی: بحران پناهجویان بر شرایط اجتماعی و اقتصادی لبنان تاثیر گذاشته است
پنجشنبه, 28 فوریه, 2019 - 13:30

میشل عون رییس جمهور لبنان ضمن هشدار درباره تلاش برای تشکیل مشرق نوین خواستار مقابله با تندرو شد. بشاره الراعی رهبر کلیسای مسیحیان مارونی لبنان هم از جامعه جهانی خواست تا میان راهکار سیاسی در سوریه و بازگشت پناهجویان تفکیک قائل شود تا اینکه به سرنوشت پناهجویان فلسطینی دچار نشوند.

اظهارات عون و الراعی در مراسم افتتاح کنفرانس دفتر منطقه ای موسسه کاریتاس در خاورمیانه و شمال آفریقا مطرح شد.

عون گفت «منطقه مشرق آمیزه ای از فرهنگ ها و تمدن های گوناگون و مهد ادیان آسمانی و الگوی منحصر به فردی از غنای معنوی و فرهنگی و شناختی است».

او در ادامه خاطر نشان کرد «مهم هدف تحولات سال های گذشته این بود که جوامع شرقی را به جوامع یکجانبه نگر و گسسته و درگیر تبدیل کنند. کشتار جاری در مشرق و کوچ اجباری برخی گروه ها و موج مهاجرت دوران گذشته و تجزیه فلسطین و آوارگی مردم فلسطین و ادامه فشارها برای اسکان آنها در کشورهای محل اقامت همه عواملی هستند که یک مشرق نوین را پایه ریزی می کنند. این مشرق نوین از هویت خود بیگانه خواهد بود و با ویژگی های همیشگی یعنی تنوع مذهبی و اجتماعی و فرهنگی فاصله خواهد داشت».

رییس جمهور لبنان افزود «سرزمین مشرق نباید خالی از ساکنانش شود. این سرزمین مهد مسیح است و بدون مسیحیان دوام نمی آورد. چنانکه قدس و مسجد اقصی هم بدون مسلمانان معنایی ندارد».

الراعی در مورد پناهجویان گفت «نباید شرایط ناگوار اقتصادی و اجتماعی و توسعه و فرهنگی و امنیتی را که بر اثر وجود یک میلیون و نیم پناهجوی سوری و نیم میلیون پناهنده فلسطینی به وجود آمده را نادیده گرفت…این رقم نیمی از جمعیت لبنان است. لبنان آمادگی پذیرایی از چنین جمعیتی را ندارد».

عون گفت «بازگشت آوارگان سوریه به کشورشان یک نیاز مبرم است. آنها باید در کشورشان از حقوق مدنی خود برخوردار شده و فرهنگ و تمدن خود را حفظ کنند. همچنین باید لبنان را از پیامدهای وجود این گروه های جمعیتی نجات داد. یک سوم جمعیت کشور زیر خط فقر هستند و ۴۰ درصد مردم بیکارند. جامعه جهانی باید بین راهکار سیاسی در سوریه و بازگشت پناهجویان تفکیک قائل شود. وگرنه این پناهجویان هم به سرنوشت پناهندگان فلسطینی دچار می شوند که نزدیک به ۷۱ سال در انتظار راهکار سیاسی هستند. همه این شرایط به ضرر لبنان و مردم لبنان تمام شده و غیر قابل قبول است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای