سنگ‌اندازی حوثی‌ها در کار گریفیتس و امتناع از تحویل الحدیده

سنگ‌اندازی حوثی‌ها در کار گریفیتس و امتناع از تحویل الحدیده

یمن حوثی‌ها را به متوقف کردن تلاش‌های صلح و طفره رفتن در اجرای تفاهمنامه متهم کرد
جمعه, 1 مارس, 2019 - 09:45

منابع سیاسی آگاه در صنعا گزارش دادند: «حوثی‌ها در مذاکره با مارتین گریفیت فرستاده ویژه سازمان ملل در یمن از خروج شبه‌نظامیان و تحویل الحدیده و بنادر سه‌گانه آن به مقامات دولت شرعی امتناع کردند. حوثی‌ها بر اجرای فرمالیته و صوری توافقنامه که حضور آنها در الحدیده را تضمین می‌کند، تأکید دارند».

به گزارش «الشرق الاوسط» به نقل از منابع، فرستاده سازمان ملل از روز سه‌شنبه که به صنعا رسید، درگیر مذاکره و بحث‌های گسترده با رهبران حوثی است تا بتواند با رهبر این گروه یعنی عبدالملک الحوثی دیدار کند و وی را برای اجرای مفاد طرح استقرار نیروها که از سوی مایکل لولیسگارد رئیس کمیته استقرار نیروها پیشنهاد شده، متقاعد کند.

این در حالی است که دولت مشروع یمن حوثی‌ها را به طفره رفتن، وقت‌کشی و توقف تلاش‌های صلح، عدم پایبندی و رعایت اصول بین‌المللی در الحدیده و تلاش برای تجزیه توافقنامه‌ها برای دور زدن آنها و خدشه در محتوای توافق متهم کرده‌است.

عبد ربه منصور هادی رئیس‌جمهور یمن در صفحه توییتری خود نوشت: «برای رسیدن به راه حل جامع برای یمن باید بر ماهیت اصلی مشکل که ریشه در کودتای حوثی دارد، تمرکز کرد».

گفتنی است گریفیتس روز سه‌شنبه بار دیگر برای دیدار با حوثی‌ها وارد صنعا شد تا راه حلی برای مانع‌تراشی حوثی‌ها در جهت اجرای توافقنامه سوئد که از ۱۳ دسامبر آغاز شده، پیدا کند و آنها را برای اجرای توافق متقاعد سازد. گریفیت طی کمتر از یک ماه سه بار به صنعا سفر کرد.

منابع حکومتی یمن افزود: «معین عبد الملک نخست‌وزیر یمن در ژنو با مارگو والستروم وزیر خارجه سوئد دیدار کرد و در خصوص آخرین تحولات یمن در سایه توافقات سوئد برای خروج حوثی‌ها از الحدیده وبنادر الحدیده، الصلیف و رأس عیسی، تبادل اسرا، گشودن راه‌های انسان دوستانه در تعز و مانع‌تراشی حوثی‌ها بحث و گفتگو کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای