آل جابر: ایران در ژنو حضور نیافت و به حوثی‌ها مین‌ هدیه داد

آل جابر: ایران در ژنو حضور نیافت و به حوثی‌ها مین‌ هدیه داد

سعودی و امارات بیشترین سهم حمایت مالی از یمن را در ژنو به عهده داشتند
جمعه, 1 مارس, 2019 - 10:45

محمد آل جابر سفیر سعودی در یمن به نقش تخریبی ایران در یمن اشاره و از ایران به دلیل عدم ارائهٔ کمک‌های انسانی به یمن در کنفرانس اخیر ژنو که در زمینه تأمین مالی طرح پاسخ انسانی به یمن بود، انتقاد کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، این در حالی است که سعودی و امارات در این کنفرانس بیشترین سهم حمایتی به یمن را به عهده داشتند.

آل جابر در توئیتی عنوان کرد: بسیاری از کشورهای جهان به طرح پاسخ انسانی ۲۰۱۹ سازمان ملل در کنفرانس اهداکنندگان ژنو برای کمک به ملت برادر یمن، کمک مالی ارائه کردند اما ایران این کار را نکرد و به دادن مین‌ها و موشک‌ها برای قتل یمنی‌ها، نابود کردن حکومت و سازمان‌های آنها و نابود کردن آرزوهای یمنی ها در جهت خدمت به پروژه‌اش برای به هم ریختن وضعیت، ادامه داد.

وی در توئیتی دیگر افزود: در کنفرانس اهداکنندگان به طرح ۲۰۱۹ پاسخ انسانی سازمان ملل در ژنو، سخنرانی ایراد کردم که در آن بر روابط تاریخی برادرانه با یمن تأکید کردم و رویکردهای حمایت امدادی، توسعه‌ای و اقتصادی سعودی به انسان یمنی و حمایت از طرح پاسخ سازمان ملل توسط سعودی، امارات و کویت را توضیح دادم.

گفتنی است در این کنفرانس، سعودی و امارات به‌طور مشترک به تقدیم یک میلیارد دلار متعهد شدند و کویت نیز ۲۵۰ میلیون دلار تقدیم کرد. مجموع کل کمک‌های بین‌المللی نیز ۲٫۶ میلیارد دلار بود.

در این میان معمر الاریانی وزیر اطلاع‌رسانی یمن عنوان کرد: سعودی ۱۱ میلیارد دلار در قالب سپرده‌ها و کمک‌های مالی برای حمایت از پول ملی، بانک مرکزی، تأمین مالی طرح‌های پاسخ انسانی، حمل و نقل نفت برای حمایت از نیروگاه‌ها و حمایت از بخش‌های توسعه تقدیم کرد در حالی که ایران در طول ۴ سال جنگی که کودتای حوثی‌ها باعث آن بود هیچ حضوری در پروندهٔ انسانی نداشت.

وی در توئیت خود افزود: حمایتی که نظام ایران از یمن کرد محصور در حمل و نقل اسلحه‌های قاچاق، موشک‌های بالستیک، کارشناسان کاشت مین و بمب‌های انفجاری دست‌ساز بود که هزاران غیرنظامی را کشت و همچنین سایر حمایت‌های لجستیک به شبه نظامیان حوثی بود که مردم یمن هر روز با افزایش لایحهٔ تلفات انسانی و مادی بهای آن را می‌پردازند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای