سفر رئیس مجلس کویت در عراق در آستانه سالگرد آزادسازی

سفر رئیس مجلس کویت در عراق در آستانه سالگرد آزادسازی

الغانم: توافق کشورهای همسایه برای برگزاری کنفرانسی برای «تأیید نفوذ عربی» در بغداد
جمعه, 1 مارس, 2019 - 11:00

مرزوق علی الغانم رئیس مجلس امت کویت روز گذشته در سفری به بغداد بر تمایل کویت برای توسعه روابط با عراق در زمینه‌های مختلف تأکید کرده و پیروزی عراق بر تروریسم را امری ستودنی دانست.

به گزارش «الشرق الاوسط» الغانم روز گذشته به عنوان رئیس هیئت پارلمانی کویت و در آستانه بیست و هشتمین سالگرد آزادسازی کویت از اشغال عراق به بغداد سفر کرد و در این سفر با برهم صالح رئیس‌جمهور، عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر و محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق دیدار و همچنین با رئیس شورای عالی قضایی این کشور گفتگو کرد.

وی پیش از سفر به بغداد اشاره کرد: «کشورهای همسایه بر برگزاری کنفرانس رؤسای پارلمان‌ها در عراق و «برای تأیید نفوذ عربی در عراق» توافق کردند».

رئیس مجلس امت کویت افزود: «آماده‌سازی برای این کنفرانس توسط کویت، سعودی و اردن انجام می‌شود. همه پارلمان‌های عربی بر این امر تأکید دارند که نباید به کشورهای دیگر اجازه بدهیم فضا را اشغال کنند و کشورهای عربی باید برای تأیید و تأکید روند نفوذ عربی در عراق اقدام کنند».

گفتنی است الغانم در سفر امروز خود به اردن از اردوگاه‌های پناهندگان سوری و فلسطینی دیدار و در جلسه اتحادیه پارلمانی عرب در عمان با عنوان (قدس پایتخت ابدی فلسطین) حضور می‌یابد.

رئیس‌جمهور عراق نیز در دیدار با الغانم با اشاره به «اهمیت تقویت همکاری مشترک و ابزار توسعه آن در جهت منافع ملت دو کشور»، بر «عمق روابط تاریخی بین عراق و کویت» تأکید کرد.

پس از دیدار الغانم با رئیس پارلمان عراق، شورای نمایندگان این کشور در بیانیه‌ای به نقل از الحلبوسی ضمن تأکید بر تمایل عراق برای تقویت روابط دو کشور اعلام کرد: «ما از موضع کویت در حمایت از عراق در جنگ علیه تروریسم و از بین بردن داعش و حمایت از روند سیاسی در کشورمان قدردانی می‌کنیم».

الغانم و عادل عبدالمهدی نیز در دیدار با یکدیگر بر ضرورت سرعت بخشیدن به حل پرونده‌ها و مسائل بین دو کشور که مانع ایجاد مشارکت‌های اقتصادی و تجاری طرفین می‌شود، تأکید کردند.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای