پادشاه اردن: بازنگری فراگیر و تمرکز بر روی توانایی جوانان

پادشاه اردن: بازنگری فراگیر و تمرکز بر روی توانایی جوانان

کمک ۳.۶ میلیار دلاری در نشست اردن در لندن برای حمایت از برنامه پنج ساله کشور
جمعه, 1 مارس, 2019 - 16:45

ملک عبد الله دوم پادشاه اردن روز پنجشنبه (۲۸ فوریه) گفت اردن با وجود همه مشکلات اما سرپا و قدرتمند ماند اما با توجه به رشد ضعیف اقتصادی دست یابی به آینده روشن دور از دسترس است.

پادشاه اردن در کنفرانس (فرصت های رشد اقتصادی اردن- ابتکار عمل لندن) که در انگلیس برگزار شد افزود «دولت به بازنگری کلی و عمیق برنامه های اقتصادی پرداخت تا روی ویژگی های رقابتی هر یک از بخش های اقتصادی تمرکز کند. توانایی جوانان کشور در راس این ویژگی ها قرار دارند».

او خاطر نشان کرد «برنامه راهبردی اقتصادی پنج ساله اردن با هدف تضمین پایداری و رشد اقتصادی و اولویت بخشی به بخش های متکی به منابع انسانی تدوین شده است. اردن به طور مستمر با جامعه جهانی در حال همکاری است تا منابع مالی مورد نیاز برای رشد اقتصادی را تامین کند».

بیش از ۶۰ کشور و نهاد بین المللی بزرگ و روسای نهادهای مالی بین المللی و خصوصی روز پنجشنبه در نشست لندن شرکت کردند. کمک مالی جمع آوری شده به اردن در نشست حدود ۳.۶ میلیارد دلار است. البته انگلیس و فرانسه و ژاپن هم وعده کمک مالی و اعطای وام به اردن دادند. انگلیس هم از افزایش کمک های مالی به اردن تا سقف ۶۵۰ میلیون پوند (۸۶۰ میلیون دلار) در پنج سال آینده خبر داد. انگلیس همچنین ضامن اعطای وام ۲۵۰ میلیون دلاری از بانک جهانی به اردن شد.

فرانسه هم یک میلیارد یورو (۱.۱ میلیارد دلار) به اردن کمک مالی کرد که در قالب وام یا کمک در چهار سال آینده تقدیم می شوند.

ژاپن از تقدیم کمک مالی ۱۰۰ میلیون دلاری و وام ۳۰۰ میلیون دلاری به اردن خبر داد.

ورنر هویر رییس بانک سرمایه گذاری اروپا گفت که این بانک برنامه ای برای اعطای حدود یک میلیارد دلار وام و کمک مالی در پروژه های زیر ساختاری اردن و حمایت از بخش خصوصی این کشور در نظر دارد.

ترزا می نخست وزیر انگلیس در اظهاراتی در پایان این نشست گفت «نشست به منظور حمایت از سند چشم انداز ۲۰۲۵ اردن و برنامه اصلاحات اقتصادی این کشور» برگزار شد.

آلستر برت وزیر مشاور انگلیس در امور خاورمیانه به «الشرق الاوسط» گفت «اردن سالیان سال است که متحد و شریک انگلیس به شمار می رود و از جایگاه خاصی برخوردار است. ثبات در اردن برای ما حائز اهمیت است». او به اهمیت نقش اردن به رهبری ملک عبد الله دوم «در فرآیند صلح خاورمیانه»‌ اشاره کرد که «همچنان در راس اولویت های انگلیس است».

برت افزود «خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تاثیری در روابط دراز مدت با اردن ندارد. انگلیس مصمم به حفظ روابط خود با اردن است».

او درباره فشار اقتصادی ناشی از موج پناهجویان سوریه در اردن گفت «ما کاملا به تاثیر عمیق موج پناهجویان سوریه در اردن واقف هستیم. ما با طرح های پیشین موفق شدیم تا به آموزش پناهجویان و تسهیل کسب مجوز کار برای آنان کمک کنیم. اینکه بگوییم پناهجویان به زودی به سوریه برمی گردند غیر قابل تصور است. اما می گوییم که بازگشت پناهجون باید به کشور برخوردار از ثبات و امنیت باشد».

عمر الرزاز نخست وزیر اردن گفت «سیاست درهای باز به روی پناهجویان هزینه سالانه معادل ۲.۵ میلیارد دلار برای کشور به دنبال داشته است. برنامه اصلاحات اقتصادی دولت بر سه محور حاکمیت قانون و ایجاد شغل و رشد اقتصادی متکی است».

الرزار افزود «مقام های اردنی به خوبی می دانند که افزایش رشد اقتصادی به مساله افزایش صادرات و سرمایه گذاری مستقیم خارجی و تشویق زنان به ورود به بازار کار گره خورده و برای همین هم دولت برنامه کاری ۵ ساله برای تحقق این اهداف در نظر گرفته است.

استیو منوچین وزیر خزانه داری آمریکا گفت «بی گمان آمریکا از متحدان اصلی اش در خاورمیانه از جمله اردن حمایت می کند».

محمد الجدعان وزیر دارایی سعودی هم گفت کشورش به کمک مالی اردن ادامه می دهد. این کمک ها از طریق پروژه بزرگ نیوم به ارزش ۵۰۰ میلیار دلار ارائه می شود. پروژه نیوم از مرزهای سعودی تا خاک اردن و مصر اجرا می شود.

وزیر دارایی کویت و وزیر خارجه مصر هم بر ادامه حمایت کشورهایشان از اقتصاد اردن تاکید کردند.

چهار هدف اصلی این نشست عبارتند از: در نظر گرفتن اقدامات و اصلاحات بزرگ و واقع گرایانه برای تشویق رشد اقتصادی و پرداخت بدهی با حمایت های جهاتی و فراهم کردن شرایط اقتصادی مناسب برای توسعه و تامین مالی پروژه ها و تحقق رشد اقتصادی با کمک شرکت ها و جذب سرمایه گذاری.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای