آخرین تلاش وزیر امور خارجه انگلیس برای اجرای توافق استکهلم

آخرین تلاش وزیر امور خارجه انگلیس برای اجرای توافق استکهلم

سفر جرمی هانت به عمان و سعودی و امارات
جمعه, 1 مارس, 2019 - 17:45

یک منبع دیپلماتیک انگلیس گفت که جرمی هانت وزیر امور خارجه انگلیس در دو روز آینده با حوثی ها و مقام های دولتی یمن دیدار می کند. هدف این نشست ها تشویق دو طرف به اجرای فوری توافق استکهلم اعلام شده است. همین منبع گفت گویا این دیدارها آخرین فرصت برای اجرای این توافق باشد.

مایکل آرون سفیر انگلیس در یمن به الشرق الاوسط گفت «سفر پیش روی وزیر امور خارجه انگلیس به منطقه از پادشاهی عمان آغاز می شود. او در عمان با حوثی ها دیدار می کند و سپس راهی سعودی و امارات شده و در آنجا با پرزیدنت هادی و مقام های دو کشور ملاقات می کند».

این منبع افزود «شرایط در حدیده بسیار دشوار است. ما از فرستاده سازمان ملل با خبر شدیم که او برای دست یابی به پیشرفتی در گفتگوها تلاش می کنند و منتظر اقدامات مثبت دو طرف تا پایان هفته جاری هستیم. وزیر امور خارجه هم روز شنبه راهی پادشاهی عمان و سپس سعودی و امارات می شود».

سفیر انگلیس افزود «هانت با حوثی ها و پرزیدنت هادی و مقام های دولتی عمان و سعودی و امارات دیدار می کند و برای حمایت دو گروه برای پیشرفت در مذاکرات تلاش خواهد کرد. فکر می کنم این آخرین فرصت برای اجرای توافق استکهلم است و برای فرآیند صلح یمن ضروری به شمار می رود».

آرون ضمن ستایش از نتایج نشست کشورهای کمک کننده به یمن در ژنو افزود «کمک های بشر دوستانه انگلیس به یمن نسبت به پارسال افزایش یافته است».

او ضمن ابراز خوش بینی گفت «نشست ژنو نشان داده که شرایط انسانی در یمن مورد توجه جامعه بین الملل قرار دارد. مردم یمن به این توجه برای اجرای توافق استکهلم و پیشرفت میدانی و تبادل اسرا نیاز دارند. به نظرم، مشکل اصلی همان بی اعتمادی دو گروه به یکدیگر است. وظیفه فرستاده سازمان ملل این است که اعتماد دو گروه به یکدیگر را احیا کند. پیشرفت در مذاکرات بعد از اعتمادسازی تحقق می یابد».

سفیر انگلیس به موضوع پیشرفت چند روز گذشته در بازگشایی مسیر مطاحن دریای سرخ در حدیده اشاره کرده و آن را پیشرفت سازنده ارزیابی کرد. او افزود «پرداخت حقوق همه کارمندان حدیده در چند روز گذشته اقدام مثبتی از جانب دولت قانونی یمن به شمار می رود. این اولین باری است که به دنبال استقرار بانک مرکزی در عدن دولت قانونی حقوق کارمندان در مناطق تحت کنترل حوثی ها را پرداخت می کند».

او درباره گروهی که در اجرای توافق استکهلم کارشکنی می کند گفت «دو طرف می گویند که آماده اجرای توافق هستند و ما منتظر آمادگی آنها هستند. به همین دلیل سفر وزیر امور خارجه انگلیس بسیار مهم بوده و در چند روز آینده پیشرفتی در مذاکرات حاصل می شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای