نخستین سفر داخلی رییس جمهور سودان جنوبی بعد از امضای توافق صلح

نخستین سفر داخلی رییس جمهور سودان جنوبی بعد از امضای توافق صلح

سلوا کر خواستار پایان جنگ شد
جمعه, 1 مارس, 2019 - 23:00

سلوا کر رییس جمهور سودان جنوبی به منطقه البحیرات (شمال کشور) سفر کرد. این اولین سفر سلوا کر بعد از امضای توافق صلح در سپتامبر پارسال در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی است. او گفت «توافق صلح تنها راهکار برای شکوفایی و رشد اقتصادی و توسعه سودان جنوبی است. اجرای این توافق به مثابه جبران ضررهایی است که مردم در دوره گذشته در دوره جنگ داخلی کردند». او از شهروندان خواست تا از احزاب برای اجرای توافق و پایان همیشگی جنگ حمایت کنند.

سفر دوره ای سلوا کر که به «سفر صلح» معروف شده شامل بخش های گسترده ای از کشور می شود.

در همین حال، کواجی لاسو سخنگوی ائتلاف ملی دموکرات اپوزیسیون رژیم در بیانیه ای که نسخه ای از آن به دست الشرق الاوسط رسیده گفت «گروه های که توافق صلح را امضا نکردند هفته گذشته با اسماعیل وایس فرستاده ویژه الایقاد در سودان جنوبی ملاقات کردند. اما بیانیه لاسو با اظهارات سخنگوی جبهه ملی رهایی همخوانی ندارد. سخنگوی جبهه ملی رهایی گفته بود که این گروه از دیدار با وایس خودداری کردند چرا که خبر ملاقات به طور شفاهی ابلاغ شده بود و توضیحی در مورد برنامه کاری نشست ارائه نشده بود».

لاسو خاطر نشان کرد «دعوت به نشست با عجله انجام شد و هیات الایقاد برنامه کاری این نشست را مشخص نکرده است».

او افزود «ائتلاف ملی دموکرات به همکاری شفاف با نهادهای منطقه ای و جامعه جهانی به منظور برقرار صلح پایدار در کشور از طریق مذاکرات جدی پایبند است. فرستاده الایقاد بحث درگیری ها در ایالت رود یای در غرب خط استوا را پیش کشید و خواستار پایبندی همه گروه ها به توافق ترک مخاصمه شد».

لاسو گفت «ما به فرستاده الایقاد گفتیم که به توافق ترک مخاصمه پایبند هستیم. اما رژیم در جوبا و گروه های شبه نظامی تابع آن توافق را نقض کرده و به مواضع ما حمله کردند. ما از الایقاد خواستیم تا دولت پرزیدنت سلوا کر را مورد بازخواست قرار دهد».

او خاطر نشان کرد «گروه هایی که توافق صلح را امضا نکردند بر این باورند که صلح واقعی و پایدار از طریق گفتگو و بررسی مسائل کلان در ارتباط با حکومت و امنیت و بازخواست مسٓئولین برقرار می شود. ما از تلاش های الایقاد استقبال کرده و آماده شرکت در مذاکرات هستیم البته به شرطی که منجر به صلح عادل و فراگیر در کشور شود».

اسماعیل وایس فرستاده الایقاد برای دیدار با ژنرال توماس سیرلیو برای بررسی درگیری های مستمر با نیروهای حکومتی و نیروهای جنبش مردمی به رهبری ریک مشار در ایالت رود یای تلاش کرد. قرار است هفته آینده نشستی بین الایقاد و گروه سیرلیو برای تدوین نقشه راه برگزار شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای