امارات از ایران خواست برای ایجاد «روابط دوستانه» با همسایگان در سیاستش بازنگری کند

امارات از ایران خواست برای ایجاد «روابط دوستانه» با همسایگان در سیاستش بازنگری کند

وزیر خارجه امارات خواستار ایجاد تدابیری برای ممانعت از تحریک به تروریسم و تندروی شد
جمعه, 1 مارس, 2019 - 23:15

شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر امور خارجه امارات متحده عربی، روز جمعه ۱۰ اسفند، ایران را به بازنگری در سیاست‌های خود به منظور ایجاد روابط دوستانه با کشورهای همجوار مبتنی بر عدم دخالت در امور داخلی آنها دعوت کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، وی در چهل و ششمین کنفرانس وزرای خارجه کشورهای سازمان همکاری اسلامی در ابوظبی، از ایران خواست تا گسترش هرج و مرج و فرقه گرایی و حمایت از جناح‌های تشدیدکننده منازعات در منطقه را متوقف کند.

وی افزود: خیلی مهم است که ایران از حمایت و پشتیبانی مالی و مسلح کردن شبه نظامیان و سازمان‌های تروریستی که میثاق سازمان ملل و ارزش‌های انسانی را نقض می‌کنند، دست بردارد.

او در ادامه با اشاره به چالش‌های اقتصادی اجتماعی پیش روی اعضای این سازمان و همچنین الگوی موفق کشور امارات در این زمینه تأکید کرد: ضروری است تا از تلاش‌های خادم حرمین شریفین و ولیعهد آن برای تقویت وحدت، همبستگی و تحقق اهداف سازمان همکاری اسلامی قدردانی کنم.

وی همچنین در این نشست گفت: ما در کنار مردم فلسطین هستیم و از خواسته‌های آن‌ها از جمله تشکیل کشور مستقل در مرزهای ۱۹۶۷ به پایتختی قدس حمایت می‌کنیم.

وی همچنین گفت: ما خواهان نقش بیشتر و تاثیرگذارتر سازمان همکاری اسلامی در زمینه حفظ امنیت و صلح هستیم.

عبدالله بن زاید گفت: ما باید با طرف‌هایی که از تروریسم حمایت می‌کنند یا به تروریست‌ها پناه می‌دهند به صورت جدی برخورد کنیم. ما خواهان ایجاد تدابیری برای ممانعت از تحریک به تروریسم و تندروی هستیم.

وزیر خارجه امارات با اشاره به گسترش افکاری افراطی و تروریستی و استمرار درگیری‌ها تصریح کرد که مقابله با این چالش‌های ویرانگر ضروری است.

تقویت صلح و امنیت، مقابله با تندروی و مبارزه با سوءاستفاده از دین و گفتمان تنفر از محورهای چهل و ششمین کنفرانس وزیران خارجه کشورهای سازمان همکاری اسلامی در شهر ابوظبی پایتخت امارات است.

چهل و ششمین کنفرانس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی با شعار «۵۰ سال همکاری اسلامی: نقشه راه برای شکوفایی و توسعه» در ابوظبی در حال برگزاری است.

وزیران امور خارجه کشورهای اسلامی در این کنفرانس که دو روز به طول خواهد انجامید، جنبه‌های مختلف همکاری اقتصادی که موجب ارتقا به سوی افق‌های جدید در این زمینه می‌شود را بررسی می‌کنند.

بررسی چالش‌های جوامع اسلامی و مشکلات پیش‌روی اقلیت‌های مسلمان در کشورهای غیرعضو سازمان همکاری اسلامی به‌ویژه مسلمانان میانمار از دیگر موضوعاتی است که در این کنفرانس به آن‌ها پرداخته می‌شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای