اتحادیه اروپا با گنجاندن سعودی در فهرست «پولشویی» مخالف کرد

اتحادیه اروپا با گنجاندن سعودی در فهرست «پولشویی» مخالف کرد

جمعه, 1 مارس, 2019 - 15:15

​اعضای اتحادیه اروپا با اکثریت قاطع آرا با طرح گنجاندن نام سعودی و چهار قلمروی غیرضمیمه ایالات متحده آمریکا در فهرست عاملان پولشویی مخالفت کردند.

به گزارش الشرق الاوسط، در جریان نشست روز جمعه ۱۰ اسفند (اول مارس) اعضای اتحادیه اروپا در بروکسل نسبت به صدور اطلاعیه‌ای در خصوص این طرح توافق شد.

در این بیانیه آمده‌است: طرح ارائه شده برای افزودن نام‌های تازه به این فهرست فاقد شفافیت لازم و اطلاعات قابل اتکاء بوده‌است.

پیشتر وزارت خزانه داری آمریکا نیز در واکنش به طرح یادشده، آن را ناقص و بی‌ربط خوانده بود.

ناظران معتقدند که اقدام اروپا برای ارائه این فهرست ضربه شدیدی به اتحادیه وارد کرده‌است.

اتحادیه اروپا که در گنجاندن سعودی در این فهرست شکست خورده‌است سعی کرده تا تنش را کاهش دهد، به طوری که مینا اندریوا سخنگوی کمیسیون قضایی اتحادیه اروپا گفته‌است «ما براساس معاهده‌ها عمل کردیم».

به گفته او «درها برای انجام رایزنی و مشورت میان اعضا و اتحادیه اروپا باز است و هر گونه تغییری متعاقباً اعلام خواهد شد».

در این باره علی التواتی تحلیل گر سیاسی در سعودی به الشرق الاوسط گفت: درج نام سعودی در این فهرست در ادامه موج حملات چندجانبه علیه ریاض است، حملاتی که صرفاً مالی نیستند و جنبه‌های سیاسی و اقتصادی را نیز دربرگرفته است. این حملات توسط کشورهای همراه ایران و جیره خوار قطر صورت گرفته‌است.

در همین راستا خالد الهباس تحلیل گر مسائل سیاسی اظهار کرد بر هیچ‌کس پوشیده نیست که سعودی خود قربانی حملات تروریستی بوده‌است و دستگاه‌های امنیتی در این باره هماهنگی‌ها و همکاری‌های زیادی با طرف‌های منطقه ای و جهانی داشته‌است. سیستم مالی سعودی دارای اهلیت لازم است و اقدام اتحادیه اروپا مایه شگفت و حیرت است.

ریاض از بروکسل خواسته بود تا از افزودن نام سعودی به این فهرست صرف‌نظر کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای