اخبار ضد و نقیض از بازگشت بوتفلیقه؛ الجزایر نفس‌هایش را در سینه حبس کرد

اخبار ضد و نقیض از بازگشت بوتفلیقه؛ الجزایر نفس‌هایش را در سینه حبس کرد

در آستانه اعلام کاندیداتوری، بوتفلیقه لیست اموال خود را ارائه و مدیر کارزارش را برکنار کرد.. ارتش خواستار ماندن او در سوئیس شد
یکشنبه, 3 مارس, 2019 - 12:45

تظاهرات گسترده علیه رئیس‌جمهوری الجزایر ادامه دارد و در آخرین تحولات تازه این کشور خبرها حاکی از کشته شدن یک شهروند الجزائری، زخمی شدن ۱۸۳ نفر در جریان اعتراضات در این کشور و پیوستن شخصیت‌های شناخته شده به جمع معترضان است.

به گزارش الشرق الاوسط، عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس‌جمهوری الجزایر با وجود مخالفت‌های مردمی با کاندیداتوری دوباره‌اش، در راستای عمل به قانون انتخابات لیست اموال خود را ارائه کرد.

بوتفلیقه اعلام کرد که مستغلاتش شامل یک منزل شخصی در محله سیدی فرج در غرب پایتخت این کشور، یک منزل شخصی دیگر در مرکز این شهر و نیز یک واحد آپارتمان در الجزایر بوده و نیز دو دستگاه خودروی شخصی دارد و غیر از این‌ها نه در داخل و نه در خارج الجزایر اموالی ندارد.

عبدالعزیز بوتفلیقه، همچنین به دنبال برگزاری تظاهرات کم سابقه در این کشور مدیر کارزار انتخاباتی خود را برکنار کرد.

همزمان با تشدید بحران سیاسی در الجزایر خبرگزاری رسمی این کشور روز شنبه گزارش داد که عبدالعزیز بوتفلیقه عبدالمالک سلال، مدیر کارزار انتخاباتی خود را برکنار کرده و عبدالغنی زعلان وزیر کنونی ترابری را به این سمت منصوب کرده‌است.

عبدالمالک سلال پیشتر ۳ بار در سال‌های ۲۰۰۴، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۴ مدیر کارزار انتخاباتی بوتفلیقه بود که منجر به پیروزی بوتفلیقه در انتخابات شد.

علت تغییر مدیر کارزار انتخاباتی بوتفلیقه اعلام نشده‌است.

از سوی دیگر، در حالی که برخی از تصمیم بوتفلیقه برای تعیین رمطان لعمامرة به عنوان نخست‌وزیر خبر دادند، منابع خبری اعلام کردند که وی قصد دارد تا ساعات آینده چند تصمیم مهم را اعلام کند.

رسانه‌ها از بستری بودن رئیس‌جمهوری الجزایر در بیمارستانی در سوئیس و برخی نیز از وخامت حال وی خبر داده‌اند.

گمان برده می‌شود او همچنان برای انجام آزمایش‌های پزشکی دوره‌ای خود در ژنو به سر می‌برد اما برخی منابع غیررسمی احتمال می‌دهند او به الجزایر بازگشته است.

یورونیوز نیز روز گذشته به نقل از یک منبع جزائری گفته بود که هواپیمای ریاست جمهوری الجزایر بدون بوتفلیقه از ژنو به الجزایر برگشته است.

بوتفلیقه قرار بود دو روزه برای معاینات پزشکی در ژنو بماند.

روز جمعه نیز، خبرگزاری رسمی الجزایر (واج) گزارش داد که در جریان اعتراضات به کاندیدا شدن مجدد بوتفلیقه رئیس‌جمهوری این کشور یک نفر کشته و ۱۸۳ نفر دیگر زخمی شدند.

در همین راستا، اداره کل امنیت ملی الجزایر با صدور بیانیه ای اعلام کرد که ۵۶ نظامی و ۷ شهروند در تظاهرات اعتراضی روز گذشته در الجزیره پایتخت این کشور مجروح و به بیمارستان منتقل شدند.

اداره کل امنیت ملی الجزایر در بیانیه خود افزود: نیروهای پلیس توانستند اقدامات تخریبی و خشونت‌آمیز معترضان را مهار و ۴۵ نفر را در اطراف هتل سان جورج دستگیر کنند.

در همین حال، ۱۸شخصیت سیاسی معارض الجزایر حمایت خود را از تحرکات و اعتراضات مردمی مسالمت‌آمیز برای مخالفت با نامزدی بوتفلیقه اعلام کردند.

در چنین شرایطی و همزمان با تشدید ناآرامی‌ها و اعتراضات ضد دولتی در الجزایر، فرمانده ارتش این کشور از عبدالعزیز بوتفلیقه که برای درمان بیماری خود به سوئیس رفته‌است خواست تا فعلاً در آنجا بماند و به کشور برنگردد.

بوتفلیقه ۲۱ بهمن گذشته به صورت رسمی و برای پنجمین بار نامزد انتخابات آتی ریاست جمهوری شد.

الجزایر از سوم اسفندماه صحنه تظاهرات در مخالفت با تصمیم وی برای پنجمین نامزدی مقام ریاست جمهوری در انتخابات ۱۸ آوریل (۲۹ فروردین) آینده در این کشور است.

بوتفلیقه از سال ۱۹۹۹ مقام ریاست جمهوری الجزایر را در اختیار دارد اما او سال‌هاست که به علت بیماری‌اش در انظار عمومی ظاهر نمی‌شود. مخالفان بوتفلیقه او را متهم می‌کنند که به علت ناتوانی جسمی، کفایت رهبری کشور را ندارد اما مقامات دولتی و همچنین برخی از شرکت‌های بزرگ اقتصادی، از ادامه ریاست جمهوری او حمایت می‌کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای