​سازمان ملل حمزه بن لادن را در فهرست تروریسم قرار داد

​سازمان ملل حمزه بن لادن را در فهرست تروریسم قرار داد

اسناد «ابیت‌آباد»: رهبر «القاعده» پسرش را برای رهبری سازمان آموزش می‌داد
یکشنبه, 3 مارس, 2019 - 21:30

یک روز پس از قرار دادن نام حمزه بن لادن پسر اسامه بن لادن بنیانگذار و رهبر القاعده در لیست تروریستی وابسته به وزارت خارجه آمریکا و اعلام این وزارت در خصوص پاداش یک میلیون دلاری برای کسی که اطلاعاتی جهت کمک به دستگیری وی ارائه دهد، پرونده‌ای درباره وی منتشر شد.

به گزارش «الشرق الاوسط» در همین زمان سازمان ملل متحد نیز نام حمزه بن لادن را در لیست تروریسم اعلام کرد.

کمیته سازمان ملل متحده در مورد تحریم علیه «داعش» و «القاعده» نام حمزه اسامه بن لادن متولد 9 می 1989 (19 اردیبهشت 68) در جده را در لیست افرادی که مشمول انسداد بین‌المللی دارایی‌ها و ممنوعیت سفر قرار دارند، قرار داد.

ایمن الظواهری رهبر کنونی القاعده حمزه را به عنوان عضو رسمی در سازمان القاعده قرار داده و وی را جانشین احتمالی خود دانست.

از سوی دیگر مرکز «بیزنس اینسایدر» در نیویورک با استناد به پرونده تصویری که از سوی وزارت خارجه آمریکا صادر شده و همچنین بر اساس گزارش‌های خبری، اطلاعاتی درباره حمزه بن لادن منتشر کرد.

بر اساس این پرونده حمزه بن لادن پانزدهمین فرزند پسر اسامه بن لادن و مادرش خیریه صابر یکی از سه همسر بن لادن است. بر اساس ویدیویی که در سن 12 سالگی گرفته است، وی در سن پایین در عملیات القاعده شرکت می‌کرد.

وی در سال 2005 در ویدیویی دیگر با عنوان «مجاهدین وزیرستان» شناخته شد، این ویدیو درباره حمله عناصر القاعده به نیروهای امنیتی پاکستان در شمال وزیرستان بود.

در سال 2011 که اسامه بن لادن توسط یک تیم کماندوی آمریکایی در ابیت آباد پاکستان کشته شد، شایعاتی در زمینه فرار حمزه از آن مکان منتشر شد، اما بعدها بر اساس اسناد و اطلاعات به دست آمده توسط نیروهای کماندوی آمریکا در محل اقامت اسامه مشخص شد که حمزه بن لادن در آن زمان در آن محل حضور نداشت. این اسناد همچنین نشان داد که بن لادن پسرش حمزه را آموزش می‌داد تا جانشین وی باشد.

گفتنی است وی در سال 2016 با انتشار یک پیام صوتی گفت از آمریکا انتقام خواهد گرفت و به آمریکایی‌ها هشدار داد که در داخل و خارج از کشورشان مورد هدف قرار خواهند گرفت.

بر اساس گزارش‌ها احتمال می‌رود حمزه بن لادن که معاون ایمن الظواهری است،  در حال حاضر و حداقل از ماه گذشته در مرز افغانستان و پاکستان زندگی می‌کند.

مایکل ایوانف معاون وزیر خارجه آمریکا در امور دیپلماتیک اخیرا اعلام کرد: «حمزه بن لادن احتمالا در نزدیکی مرز بین افغانستان و پاکستان است و قصد دارد وارد ایران شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای