ایزدی‌ها «سکوت بین‌المللی» درباره کشتار زنان باغوز را محکوم کردند

ایزدی‌ها «سکوت بین‌المللی» درباره کشتار زنان باغوز را محکوم کردند

بازگشت 21 کودک از جمله 3 دختر نزد بستگان خود در سنجار
دوشنبه, 4 مارس, 2019 - 10:30

اداره کل امور ایزدی‌ها در اربیل روز گذشته خبر اعدام 50 تن از زنان ایزدی در شهر الباغوز سوریه را تأیید کرد.

به گزارش «الشرق الاوسط» این اقدام ایزدی‌ها در واکنش به اظهارات منابع نیمه رسمی دولت عراق مبنی بر شک و تردید در صحت این خبر که هفته پیش در روزنامه «دیلی میل» انگلیس منتشر شده بود، انجام شد.

این روزنامه انگلیسی نوشت: «نیروهای هوایی انگلیس سر 50 دختر ایزدی را در سطل‌های زباله در الباغوز سوریه پیدا کردند».

در همین راستا 21 کودک ایزدی از جمله 3 دختر دو روز پیش پس از آزادسازی آخرین پناهگاه‌های داعش تروریستی از سوریه به مرکز شهرستان سنجار در استان نینوا رسیدند.

اداره امور ایزدی‌ها در بیانیه‌ای با اشاره به تشکیل کمیته «بررسی واقعیت» به منظور یافتن واقعیت اعدام زنان ایزدی که در رسانه‌ها منتشر شده، اعلام کرد: «ما به صحت این خبر پی بردیم. داعش سر آنان را بریده و اجساد آنها را دور ریخته است».

این بیانیه از جامعه بین‌المللی با تمام سازمان‌ها و نهادهای آن که ادعای دفاع از حقوق بشر به‌ویژه حقوق زنان را دارند به دلیل  سکوت و بی‌تفاوتی در قبال این مسأله ایزدی‌ها انتقاد کرد، به ویژه اینکه این افراد توسط داعش ربوده شده بودند.

اداره امور ایزدی‌ها در ادامه افزود: «سازمان ملل متحد و صلیب سرخ علی‌رغم درخواست‌های مکرر ایزدی‌ها و ارائه اسنادی در زمینه سرنوشت مفقودین، هیچ اقدامی انجام ندادند».

صائب خدر نماینده ایزدی‌ها در پارلمان در گفتگو با «الشرق الاوسط» ضمن انتقاد از موضع دولت و نهادهایی که در صحت این خبر تردید کردند، بیان کرد: «افرادی که در این امر شک کردند، عکس آن راثابت کنند، ما واقعیت حادثه‌ای را بیان کردیم که از سوی چندین نهاد و منبع از جمله فرمانده نیروهای انگلیس تأیید شده است».

خلدون الیاس فعال ایزدی نیز در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت: «سکوت بین‌المللی امری تأسف بار است و چهار سال است که با وجود همه مصیبت‌ها و تراژدی‌هایی که در حق ایزدی‌ها انجام شده، همچنان در امور مربوط به ما شک و تردید وجود دارد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای