ارتش ملی یمن در صعده پیشروی و عملیات شبه‌نظامیان در تعز را خنثی کرد

ارتش ملی یمن در صعده پیشروی و عملیات شبه‌نظامیان در تعز را خنثی کرد

۳۶ حوثی کشته و زخمی شدند؛ مناطقی در حجور بازپس گرفتنه شدند
دوشنبه, 4 مارس, 2019 - 14:15

منابع نظامی رسمی یمن از بازگرداندن شهر کشر در استان مرزی حجه توسط قبایل حجور خبر دادند.

به گزارش الشرق الاوسط، حملهٔ این قبایل با حملات هوایی ائتلاف بین‌المللی به پایگاه‌ها و مهمات نظامی حوثی‌ها در جبههٔ شرقی یمن همراه بود که منجر به کشته شدن دست کم ۳۰ حوثی و زخمی شدن ۶ تن از آنها شد.

این قبایل جبهه جنوبی کشر را بعد از دو هفته اشغال توسط حوثی‌ها مجدداً تحت کنترل گرفتند و حمله‌ای سخت به کوه استراتژیک جمانه کردند.

بر اساس اظهارات این منابع این قبایل توانستند ۱۰ حوثی را کشته و تعداد زیادی از مهمات آنها را به غنیمت بردند.

نیروهای ائتلاف عربی نیز ماشینی حامل حوثی‌ها را در منطقهٔ القرعه در شمال شرقی العبیسه واقع در جبههٔ شرقی کشور هدف قرار دادند که منجر به کشته شدن ۲۰ حوثی شد.

در این میان نیروهای ارتش یمن نیز در استان صعده پناهگاه اصلی حوثی‌ها پیشروی کردند و جلوی حملات حوثی‌ها در غرب این استان را گرفتند.

پایگاه رسمی ارتش یمن نیز ازحملهٔ شدید حوثی‌ها به پایگاه‌های ارتش در دو منطقهٔ الجبلیه و الفازه واقع در جنوب الحدیده خبر داد اما تلاش برای نفوذ آنها در الفازه خنثی شد.

این پایگاه عنوان کرد که حوثی‌ها از تحویل نقشه‌های مین‌ها یا وارد شدن در مذاکراتی برای تعیین ماهیت حکومت محلی و امنیتی بر اساس توافقنامهٔ سوئد و بازگشت کارمندان رسمی مخالفت کردند.

در این راستا گروه دولتی شرکت کننده در مذاکرات از ژنرال مایکل لولیسگارد رئیس ناظران بین‌المللی خواست تا موضعی واضح در برابر کارشکنی حوثی‌ها، عدم اجرای توافقنامهٔ سوئد و عدم تعهد به الزامات آن اتخاذ کنند.

از سوی دیگر نیروهای ارتش ملی روز گذشته تلاش حوثی‌ها برای ورود به تعز را خنثی کردند و در صعده منطقهٔ قله زید، القد و الحصن را آزاد کردند.

گروه‌های ارتش یمن نیز بیش از ۵۰ مین و بمب کنار جاده‌ای را در مناطق آزاد شده خنثی کردند.

نیروهای ارتش دولت همچنین موفق به آزادسازی مناطقی استراتژیک در الصفرا واقع در صعده و کوه استراتژیک نواب که مشرف به مناطق الرزامات، النقعه و ظهران جنوبی در خاک‌های سعودی است شدند.

سرهنگ عبده فارغ البرح فرماندهٔ تیپ دهم در گفتگو با «الشرق الاوسط» از هماهنگی ارتش با فرماندهی و نیروهای ائتلاف برای اتخاذ روش‌های تاکتیکی مناسب جهت موفقیت عملیات خبر داد.

وی ضمن اشاره به پاکسازی مناطق آزاد شده از مین، عنوان کرد که عملیات نظامی صعده در ۵ محور است که در همهٔ آنها موفقیت‌هایی کسب شد و پایگاه‌هایی که از لحاظ نظامی مهم بودند تحت کنترل درآمد و حوثی‌ها در چنگ ارتش یمن هستند.

وی اظهار کرد حرکت حوثی‌ها محدود شده و از هر سو در محاصرهٔ ارتش ملی و ائتلاف عربی هستند.

وی در پایان گفت علیرغم ناهموار بودن زمین و کوهستانی بودن مناطق در جبههٔ باقم موفقیت‌هایی حاصل شد و ارتش توانست در آنها پیشروی کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای