قرقاش: تهران با اشغال جزایر اماراتی کار خود را در سطح بین‌الملل سخت می‌کند

قرقاش: تهران با اشغال جزایر اماراتی کار خود را در سطح بین‌الملل سخت می‌کند

دوشنبه, 4 مارس, 2019 - 10:15

انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات عربی متحده گفت اشغال جزایر سه‌گانه امارات از سوی ایران پیامی روشن از سیاستی که این کشور در منطقه خلیج عربی در پیش گرفته‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، قرقاش دوشنبه در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت، «حساسیت مفرط ایران در قبال اشغال جزایر امارات (تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی) نامفهوم است. تهران در هر کنفرانس بین‌المللی، خود را در وضعیت بغرنج قرار می‌دهد زیرا اشغالگری‌اش غیرقانونی، غیرمشروع و به رسمیت شناخته نشده می‌ماند. امارات از روز اول خواستار حل و فصل مسالمت‌آمیز ماجرا از راه گفت‌وگو و داوری است».

قرقاش در توئیتی دیگر اظهار کرد که مسئله جزایر سه‌گانه اماراتی مثال واضحی است که نشان می‌دهد منطق اشغال و زور مشروعیت بین‌المللی و قانونی نمی‌بخشد و رد درخواست‌های مسالمت آمیز امارات، ایران را در وضعیتی بحرانی قرار می‌دهد.

به گفته او «تعامل ایران با این مسئله پیام فراگیری در رابطه با رویکرد ایران نسبت به منطقه خلیج عربی به همراه دارد.»

این وزیر اماراتی در ادامه تأکید کرد که «جزایر زیادی وجود دارد که در سطح بین‌المللی بر سر آنها اختلاف دارند اما کشورهای منازع در چارچوب رویکرد امارات یعنی رویکرد مسالمت آمیز، قانونی و عقلانی با این مسئله برخورد می‌کنند. از سوی دیگر متأسفانه موضع ایران غیر منطقی است زیرا اساس آن اشغالگری به وسیله زور است و هیچ سند قانونی و تاریخی ندارند. «


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای