دو حزب اصلی کردستان عراق توافق کردند

دو حزب اصلی کردستان عراق توافق کردند

شامل ۱۸ بند می‌شود که زمینه را برای تقسیم مناصب در دولت‌های محلی و فدرال مهیا می‌کند
سه شنبه, 5 مارس, 2019 - 10:15

دو حزب دموکرات کردستان عراق و اتحادیه میهنی کردستان عراق سرانجام پس از کش و قوس فراوان توافقنامه همکاری برای پایان دادن به تنش‌های اخیر امضا کردند، به طوری که امیدها برای تشکیل دولت اقلیم کردستان دوچندان شد.

به گزارش الشرق الاوسط، نیچروان بارزانی نایب رئیس حزب دموکرات کردستان عراق و کوسرت رسول علی معاون اول اتحادیه میهنی کردستان عراق طی مراسمی این توافقنامه را در مقابل رسانه‌ها امضا کردند.

برخی منابع آگاه گزارش دادند: این توافقنامه که پس از ۵ ماه مذاکره و رایزنی صورت گرفته شامل ۱۸ بند می‌شود که زمینه را برای تقسیم وزارتخانه‌ها و مناصب در دولت‌های محلی و فدرال مهیا می‌کند. همچنین اختلافات سیاسی دربارهٔ مناطق مورد نزاع بین بغداد و اربیل بین این دو حزب برطرف می‌شود.

به گفته این منابع، براساس آن دو حزب فرایند تشکیل دولت اقلیم را آغاز کرده و همزمان دو طرف به زودی استاندار کرکوک را از اتحادیه میهنی کردستان عراق تعیین خواهند کرد.

سخنگویان دو حزب از تشکیل یک کمیته مشترک برای اجرای توافق دوجانبه خبر دادند و گفتند: جزئیات بندهای آن طی هفته‌های آینده اعلام خواهد شد.

آنها اظهار کردند در توافقنامه دو حزب، مکانیسم حل مشکلات کرکوک و انتخاب وزیر دادگستری عراق تعیین شده‌است.

به گفته آنها امضای این توافقنامه، کردستان عراق را پس از ۵ سال بن‌بست سیاسی به سوی رفاه و امنیت بیشتر پیش خواهد برد.

جلسات گذشته رهبران دو حزب برای تشکیل دولت جدید، بر اثر اختلاف دربارهٔ وضعیت کرکوک با شکست مواجه شده بود. پارلمان کردستان روز ۲۹ بهمن بدون مشارکت فراکسیون اتحادیه میهنی کردستان، هیئت رئیسه خود را انتخاب کرد.

منابع نزدیک به دو حزب اعلام کردند که اتحادیه میهنی به ۸ پست و منصب در دولت اقلیم همچون معاونت رئیس دولت توسط قوباد طالبانی فرزند جلال طالبانی و ریاست پارلمان اقلیم توسط یک زن دست خواهد یافت در حالی که مسرور بارزانی فرزند ارشد مسعود بازرانی رهبر حزب دموکرات ریاست دولت را برعهده خواهد گرفت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای