الجبیر: بازگشت سوریه به اتحادیه عرب زود است

الجبیر: بازگشت سوریه به اتحادیه عرب زود است

الجبیر: کانادا هیچ معامله تسلیحاتی با سعودی را لغو نکرده‌است
سه شنبه, 5 مارس, 2019 - 10:15
ریاض: «الشرق الأوسط»

عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه دولت سعودی روز دوشنبه تأکید کرد که صحبت دربارهٔ بازگشت سوریه به اتحادیه عرب هنوز زود است.

به گزارش الشرق الاوسط، الجبیر در کنفرانس خبری مشترک با وزیر امور خارجه روسیه در ریاض گفت: «در این دیدار روابط دوجانبه و آخرین تحولات پش آمده و موضوعاتی نظیر تحولات در سوریه و یمن و موضوع فلسطین و تلاش‌های صورت گرفته برای مقابله با تندروی و تروریسم مورد بحث و بررسی قرار گرفت.»

وی افزود: «سعودی همواره بر تمامیت ارضی سوریه و اهمیت راه حل سیاسی در این کشور تأکید کرده‌است».

به گفته او «هیچ گونه تغییری در موضع ریاض در قبال بازگشایی سفارت در دمشق حاصل نشده‌است».

الجبیر عنوان کرد: «صحبت دربارهٔ بازگشایی سفارت در سوریه هنوز زود است. بازگشایی سفارت در دمشق در گرو پیشرفت در روند سیاسی است.»

وزیر مشاور دولت سعودی در ادامه معتقد است «کانادا به معامله تسلیحاتی با سعودی ادامه خواهد داد. آنها به دنبال راهی برای خروج از این وضعیت هستند، بنا بر این، اظهاراتی غیر از این مصرف داخلی دارد.»

از سوی دیگر، لاوروف نیز در این کنفرانس خبری گفت که همکاری ما با سعودی‌ها در حال افزایش بوده و با یکدیگر در مبارزه با تروریسم همکاری می‌کنیم.

او تأکید کرد با ریاض به توافق رسیدیم که گام‌هایمان در بازار نفت را هماهنگ کرده و به دنبال تقویت همکاری با طرف سعودی در تمامی زمینه‌ها هستیم.

لاوروف گفت که با مقامات سعودی دربارهٔ ساخت نیروگاه اتمی برای اهداف صلح آمیز مذاکره شده‌است.

وی بیان کرد: نباید قطعنامه‌های بین‌المللی در مورد مسئله فلسطین نادیده گرفته شود.

لاوروف اظهار کرد: با ریاض در مورد حل و فصل بحران فلسطین و اسرائیل که در حال حاضر با مشکل مواجه است، بحث و تبادل‌نظر کردیم.

وی گفت که مسکو آماده میانجی‌گری میان اسرائیل و فلسطین بوده اما هر دو طرف برای این موضوع آماده نیستند.

لاوروف دربارهٔ اوضاع سوریه نیز گفت که به طرف‌های سیاسی در سوریه برای تشکیل کمیته قانون اساسی کمک می‌کنیم و این ملت سوریه است که دربارهٔ چگونگی ساختار سیاسی کشور خود تصمیم‌گیری خواهد کرد.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای