​قاسمی: استعفای ظریف به دلیل عدم اطلاع به وی دربارهٔ سفر اسد است

​قاسمی: استعفای ظریف به دلیل عدم اطلاع به وی دربارهٔ سفر اسد است

سه شنبه, 5 مارس, 2019 - 11:45

خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا» امروز سه شنبه گزارش داد که سفر هفته گذشته بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه به تهران به محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران اطلاع داده نشده بود و همین مسئله از دلایل استعفای وی بوده‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، این خبرگزاری منبع این اظهارات را بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران عنوان کرده‌است.

ظریف دوشنبه شب ۶ اسفند (۲۵ فوریه) همزمان با سفر اسد به تهران از سمت خود استعفا داد. حسن روحانی بامداد چهارشنبه ۸ اسفند (۲۷ فوریه) استعفای او را «برخلاف مصالح کشور» دانست و با آن مخالفت کرد و او به سر کار خود بازگشت.

این مسئله باعث تقویت موضع ظریف همپیمان معتدل وی در برابر محافظه کاران منتقد برجام شد.

قاسمی گفته‌است: «تعداد محدودی به‌جز وزیر امور خارجه می‌توانستند از آن (از این سفر) اطلاع داشته باشند و وزارت امور خارجه در هیچ سطحی از آن اطلاع نداشت و این بی‌اطلاعی تا پایان سفر حفظ شد.»

قاسمی همچنین افزود: «یکی از دلایل استعفای دکتر ظریف این نوع از ناهماهنگی‌ها با وزارت امور خارجه بوده و همانگونه که پیش از این هم اعلام شده موضوع استعفای وزیر محترم یک موضوع شخصی و فردی نبوده و نیست و هدف و نیت از آن تلاشی مثبت برای ارتقاء و بازگرداندن وزارت امور خارجه و دستگاه دیپلماسی کشور به جایگاه اصلی خود بوده‌است.»

اسد یک هفته پیش در جریان سفری چند ساعته به تهران با رهبر ايران علی خامنه ای دیدار کرد. در این سفر قاسم سلیمانی فرمانده "سپاه قدس" و مسئول عملیات نظامی خارج از ایران، رئیس‌جمهور سوریه را همراهی می‌کرد اما حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران و محمدجواد ظریف وزیر خارجه حضور نداشتند.

قاسم سلیمانی پس از استعفای ظریف اعلام کرده بود: «در جریان سفر اخیر آقای بشار اسد به تهران و ملاقات او با آقای روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، برخی ناهماهنگی‌ها در نهاد ریاست جمهوری که مطرح هم شده، منجر به عدم حضور وزیر امورخارجه کشورمان در این ملاقات و به دنبال آن گلایه‌مندی ایشان شده‌است.»


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای