​اسکندریه؛ نمایش آثار یونانی که ۱۱۹ سال زیر آب بودند

​اسکندریه؛ نمایش آثار یونانی که ۱۱۹ سال زیر آب بودند

پروژه مشترک مصر و آمریکا برای نجات این آثار
سه شنبه, 5 مارس, 2019 - 11:00

وزارت آثار باستانی مصر روز گذشته از پایان پروژه کاهش سطح آب‌های زیرزمینی در منطقه باستانی کوم الشقافه (در شرق اسکندریه) خبر داد.

به گزارش «الشرق الاوسط» این مقبره ۱۱۹ سال پیش کشف شده بود، اما امکان بازدید از آن وجود نداشت.

 هدف از انجام این پروژه ۵٫۷ میلیون دلاری، باز کردن سطح پایین مقبره های «کاتاکومب»(دخمه های زیرزمینی) برای بازدید از آن بوده‌است.

خالد العنانی، وزیر آثار باستانی در یک کنفرانس مطبوعاتی در اسکندریه گفت: «افزایش سطح آب‌های زیرزمینی منطقه باستانی کوم از زمان کشف این مقبره آغاز شد، طی دهه ۹۰ قرن گذشته به‌ویژه در سال ۱۹۹۵ اقدامات فراوانی برای کاهش سطح این آب‌ها انجام شد، به طوری که شورای عالی آثار باستانی از تلمبه‌هایی برای برداشتن این آب‌ها استفاده کرد».

وی افزود: «ایده این پروژه در سال ۲۰۱۶ و پس از فروریختن بخشی از دیوار مقبره کوم الشقاقه به اندازه ۲ سانتی‌متر ایجاد شد. پروژه مذکور با همکاری وزارت آثار باستانی، آژانس توسعه بین‌المللی آمریکا (USAID) و اداره ملی آب آشامیدنی و بهداشت شهری مصر انجام شد».

تام نیکلسون مشاور پروژه کاهش سطح آب‌های زیرزمینی در کوم الشقاقه در کنفرانس مطبوعاتی گفت: «مقبره های کاتاکومب صدها سال زیر آب بوده‌است، خوشبختانه توانستیم آرزوی وزارت آثار باستانی را برآورده ساخته و مکان را خشک کنیم».

چارلز کپلند کارشناس حمایت از برنامه‌ها و آگاه‌سازی عمومی در «USAID» نیز در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت: «خطر آب‌های زیرزمینی همچنان وجود دارد و ما به خروج آب ادامه می‌دهیم تا مشکل دوباره تکرار نشود».

مصطفی وزیری دبیرکل شورای عالی آثار باستانی مصر نیز در گفتگو با «الشرق الاوسط» بیان کرد: «این اولین بار است که گردشگران توانستند از سطح سوم مقبره ها بازدید کنند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای