​هرج و مرج انتخابات به اتحادیه وکلای عراق کشیده شد

​هرج و مرج انتخابات به اتحادیه وکلای عراق کشیده شد

زد و خورد و تیراندازی در نشست رؤسای لیست‌های انتخاباتی
چهارشنبه, 6 مارس, 2019 - 10:15

پیامدهای رقابت انتخاباتی شدید بین احزاب سیاسی عراق در انتخابات پارلمانی در سال ۲۰۰۳ به مقر اتحادیه وکلا در منطقه المنصور بغداد و انتخابات دوره‌ای آنها برای قوانین انتخاباتی کشیده شده‌است.

به گزارش «الشرق الاوسط» بحث و جدل در جلسه دو روز گذشته اعضا و رؤسای لیست‌های انتخاباتی به زد و خورد و تیراندازی در خارج از مقر اتحادیه کشیده شد.

بسیار از مردم در شبکه‌های اجتماعی به درگیری بین همکاران پرداخته و برخی از وکلا ضمن «درگیری با دوست وکیل عراقی» خود را امری تأسف‌بار دانستند.

برخی دلیل این درگیری‌ها را عدم شفافیت احلام اللامی رئیس کنونی اتحادیه در مورد اموال به دست آمده در اتحادیه دانستند، کما اینکه برخی دیگر نیز وابستگی برخی از نامزدها و رؤسای مقررات به «حزب بعث» را دلیل مشاجره قلمداد کردند، و بعضی بر این باورند که دستور کار سیاسی و برخی از احزاب تأثیر روشنی در بحران وکلا داشتند.

طارق حرب کارشناس قانونی در گفتگو با «الشرق الاوسط» با اشاره به این مطلب که هرج و مرج در تمامی مسائل مربوط به انتخابات از جمله انتخابات پارلمانی و محلی و انتخابات اتحادیه‌ها وجود دارد، گفت: «نمی‌توانم مسئله فساد در اتحادیه را رد یا تأیید کنم، اما گزارش اتحادیه دربارهٔ اموال بسیار مختصر بوده و احاطه جامعی در خصوص این موضوع ارائه نمی‌دهد».

محمد الساعدی رئیس فهرست انتخاباتی «جیل العطاء» نیز در گفتگو با «الشرق الاوسط» بیان کرد: «دخالت احزاب سیاسی در امور اتحادیه و انتخابات آن برای به دست گرفتن امور در اتحادیه، احتمالی وارد است».

انور درب یکی از وکلای عراق نیز در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت: «دلیل وقوع این درگیری‌ها موضوع اموال اتحادیه و نحوه هزینه کردن آنها بوده و نه مسائل سیاسی».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای