​پایبندی فرانسه به موضع «محتاطانه» نسبت به الجزایر

​پایبندی فرانسه به موضع «محتاطانه» نسبت به الجزایر

نگرانی پاریس از تحولات اوضاع حقوق بشری، امنیتی، اقتصادی و استراتژیک
سه شنبه, 5 مارس, 2019 - 22:45

«خوشبختانه بوتفلیقه رئیس‌جمهور الجزایر برای انجام معاینات پزشکی، به جای پاریس به ژنو رفت»... محافل فرانسوی به این شکل احساس و دیدگاه خود نسبت به بحران الجزایر و «شرمندگی» که ممکن بود به دلیل آمدن بوتفلیقه به پاریس داشته باشند، را بیان کردند.

به گزارش «الشرق الاوسط» هر روز و با توجه به تحولات شرایط در الجزایر که ۱۳۰ سال مستعمره فرانسه بود، «احتیاط» پاریس بیشتر شده و سناریوهای وزراتخانه‌های خارجه و دفاع و سازمان‌های امنیتی فرانسه نیز بیشتر می‌شود.

به همین دلیل و به دلیل اجتناب از متهم شدن به دخالت در امور الجزایر و بازگشت به دوران استعمار الجزایر با چهره‌ای جدید، رئیس‌جمهور و هیچ‌یک از مقامات الیزه، تاکنون اظهارنظری در خصوص تحولات الجزایر نکرده‌اند.

وزارت خارجه فرانسه روز گذشته در واکنش به خبر نامزدی بوتفلیقه برای انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: «امیدواریم انتخابات در شرایط مناسبی برگزار شود. بدون شک حق انتخاب با مردم الجزایر است و آنها باید رهبران و آینده خود را تعیین کنند».

کمترین چیزی که می‌توان در این زمینه بیان کرد این است که فرانسه از خطرات و تهدیدات احتمالی این بحران، نگران است. برخی از ناظران معتقدند که با توجه به همسایگی این دو کشور با مدیترانه، بحران الجزایر، «بحران داخلی فرانسه» به‌شمار می‌رود.

یکی دیگر از نگرانی‌های فرانسه این است که الجزایر یک موقعیت استراتژیک استثنایی در شمال آفریقا دارد و به منزله یک عنصر اساسی و پشتوانه مهم در «ثبات» منطقه است و لغزش نظام در هریک از دو کشور باعث بی‌ثباتی می‌شود.

الجزایر از لحاظ اقتصادی نیز برای پاریس اهمیت دارد، چرا که نه تنها یک بازار اساسی برای فرانسه در مغرب عربی است، بلکه مهمترین واردکننده گاز به فرانسه است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای