رأی دادگاه فدرال عراق به نفع حلبوسی در خصوص نامزدهای وزارت دفاع

رأی دادگاه فدرال عراق به نفع حلبوسی در خصوص نامزدهای وزارت دفاع

رأی به صحت جلسه پارلمان که منجر به ناکامی الجربا شد
سه شنبه, 5 مارس, 2019 - 23:00

پس از کمتر از یک هفته از صدور حکم دادگاه فدرال عراق در خصوص توقف روند رأی‌گیری برای هر یک از نامزدهای وزارت دفاع تا نهایی شدن وضعیت شکایت فیصل الجربا نامزد ائتلاف ملی (به ریاست ایاد علاوی) از محمد الحلبوسی رئیس پارلمان این کشور، این دادگاه شکایت را لغو و درخواست تجدیدنظر را رد کرد.

به گزارش «الشرق الاوسط» ایاس الساموک سخنگوی رسمی دادگاه عالی فدرال در بیانیه‌ای اعلام کرد: «دادگاه با استناد به قانون اساسی شکایت را رد کرد، کما اینکه حکم قبلی در خصوص توقف رأی‌گیری برای تعیین وزیر دفاع را نیز لغو کرد».

کاظم الشمری رئیس ائتلاف ملی عراق در پارلمان عراق در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت: «حال که شکایت رد شد، دیگر امکان باقی ماندن بر حکم صادر شده در خصوص آن وجود ندارد».

وی همچنین افزود: «ما نامزد دیگری برای این سمت داریم. تعداد رأی‌های اعلام شده در رأی‌گیری برای جربا که فقط ۴۴ رأی اعلام شده، نادرست است».

عبدالله الخربیط نماینده محور ملی در پارلمان و هم‌حزبی الحلبوسی نیز در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت: «در آخرین نشست رهبران احزاب سیاسی که هفته گذشته در قصر السلام برگزار شد، از دادگاه عالی فدرال به دلیل تناقض در تغییر در احکام انتقاد شد. جربا نتوانست رأی کافی را به دست بیاورد و در نهایت نتوانست رأی اکثریت را از آن خود کند، اگر چه من با وجود اینکه عضو یک حزب دیگر هستم، به جربا رأی دادم».

وی همچنین اشاره کرد: «اگر جربا از دروازه دیگری غیر از ایاد علاوی وارد می‌شد، اکنون وزیر دفاع بود، چرا که یک تصمیم سنی برای عدم پذیرش افراد پیشنهادی علاوی وجود دارد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای