​رایزنی‌های گسترده آمریکا با اسرائیل در آستانه معامله قرن

​رایزنی‌های گسترده آمریکا با اسرائیل در آستانه معامله قرن

جمعه, 8 مارس, 2019 - 12:15

برخی از منابع در تل آویو روز گذشته تأکید کردند: «مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا برای سفر خود به خاورمیانه از جمله دیدار با بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل برنامه‌ریزی کرده‌است. این اقدام در راستای افزایش و گسترش تماس‌ها بین آمریکا و اسرائیل در آستانه اعلام طرح آمریکا برای صلح در خاورمیانه موسوم به معامله قرن است».

به گزارش «الشرق الاوسط»، کاخ سفید روز گذشته از سفر وزیر خارجه آمریکا به اسرائیل، لبنان و کویت خبر داد، اما اهداف این سفر را فاش نکرد، اما هرگونه ارتباط بین این سفر و انتخابات کنست که قرار است ۹ آوریل (۲۰ فروردین) آینده برگزار شود را رد کرد.

به گزارش منابع اسرائیلی اهمیت دیدار پمپئو و نتانیاهو به دلیل حضور نخست‌وزیر اسرائیل در کنفرانس روابط عمومی آمریکا – اسرائیل (آیپک) است و انتظار می‌رود که در این سفر نتانیاهو و ترامپ با یکدیگر دیدار کنند.

وزارت خارجه آمریکا تأکید کرد: «سفر پمپئو به منزله تلاش برای ارسال پیام یا دخالت در انتخابات اسرائیل نیست».

رابرت پالادینو معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بدون اشاره به زمان دقیق سفر وزیر خارجه گفت: «این سفر در آغاز هفته آینده انجام نمی‌شود و اندکی بعد از آن خواهد بود. برنامه دقیق این سفر به زودی اعلام می‌شود».

وی تأکید کرد: «سفر پمپئو به اسرائیل حامل هیچ پیامی نیست، اسرائیل هم‌پیمان ماست و ما در سیاست‌های داخلی کشورهای دیگر دخالت نمی‌کنیم».

منابع اسرائیلی بر این باورند که واشنگتن پس از اینکه احساس کرد نیروها و احزاب راست‌گرای اسرائیلی علیه آمریکا اقدام کرده‌اند، سعی دارد در آستانه اعلام معامله قرن روابط و تماس‌های خود با اسرائیل را افزایش دهد. واشنگتن همچنین سعی دارد مانع این امر شود که نتانیاهو برای جلوگیری از اتخاذ تصمیمات سخت علیه آمریکا با مشکل روبرو شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای