​ریاض: با آبادانی و توسعه، یمن را از جنگ به صلح منتقل می‌کنیم

​ریاض: با آبادانی و توسعه، یمن را از جنگ به صلح منتقل می‌کنیم

سفیر سعودی در یمن: کشورهای کمک کننده با مشکل حکومت یمن در تبدیل پول روبرو هستند
جمعه, 8 مارس, 2019 - 12:15

محمد آل جابر سفیر سعودی در یمن تأکید کرد کشورش برنامهٔ توسعه و آبادانی در یمن را برای انتقال یمن از وضعیت جنگ به وضعیت صلح و ایجاد حکومتی با توانایی‌های مختلف از طریق آبادانی، توسعه، مبارزه با تروریسم، شورش و فرقه‌گرایی آغاز کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، آل جابر بر جدیت کشورش در ایجاد صلح و ثبات در یمن و منع ایجاد نسخه حزب‌الله در یمن که یمنی‌ها و کشورهای همسایه و جهان را مورد تهدید قرار دهد، تأکید کرد.

وی در سخنرانی خود در مرکز پژوهش اسلامی ملک فیصل گفت: امروز بزرگ‌ترین چالش پیش روی یمن شبه نظامیان حوثی است که حکومت را تحت کنترل خود قرار داده و سیستم آن را نابود کرد، حوثی‌ها می‌خواهند الگوی ایران را وارد یمن کنند و یک خمینی در یمن بر سر کار بیاورند که عبدالملک الحوثی است و یک نخست‌وزیر نیز که تابع این امام باشد بر سر کار بیاورند که یمنی‌ها این موضوع را نپذیرفته و نخواهند پذیرفت.

به گفته او، حوثی به چیزی جز قدرت سلاح ایمان ندارد و هدف ما او را سر عقل آوردن و کشاندن به میز مذاکره است تا یکی از عناصر حکومت یمن باشد، یمنی‌ها ملتی نیستند که بتوان با زور بر آنها حکومت کرد بلکه باید با حکمت، گفتمان و مذاکرات ثابت و فعال بر آنها حکومت شود.

بر اساس گفته‌های وی برنامهٔ سعودی برای توسعه و آبادانی یمن هنوز در ابتدای کار است و این برنامه در آینده تقویت شده، توانایی‌های آن شاخته شده و فعالیت‌های آن توسعه می‌یابد.

این دیپلمات سعودی افزود: نمی‌توانیم به تنهایی یمن را از این وضعیت خارج کنیم… دولت یمن، جامعه‌ بین‌المللی، بانک بین‌المللی و بانک اسلامی نیز وجود دارند و همه در این کار مشارکت خواهند کرد. ما هم‌اکنون با دولت یمن و سازمان‌های حکومتی برای افزایش توانایی‌های حکومت در افزایش گنجایش پذیرش اموال کمک کننده‌ها کار می‌کنیم.

وی اظهار کرد مشکل کشورهای کمک کننده عدم توانایی آنها در تبدیل اموال خود در پروژه‌های توسعه‌ای به دلیل عدم توانایی دولت یمن در تبدیل آنها است.

آل جابر گفت: یمن بزرگ‌ترین حکومتی است که ۶۱ درصد انتقال آب از یمن به سعودی به ارزش ۴ میلیارد دلار را بر عهده دارد که این کار اقتصاد را تقویت کرده و وضعیت معیشتی شهروندان را بهبود می‌بخشد.

وی ضمن اشاره به چالش‌های اقتصادی پیش روی یمن اظهار کرد حوثی‌ها از آنها برای فشار سیاسی از طریق برافراشتن پرچم مبارزه با فساد و کاهش نرخ مشتقات نفتی استفاده کرده و می‌کنند.

برای مبارزه با وضعیت انسانی دشوار در یمن، آل جابر عنوان کرد سعودی، امارات و کویت طرح عملیات انسانی جامع در یمن را به وجود آوردند که از تقدیم حمایت بشر دوستانه، انسانی، پزشکی و پناهگاهی فراتر بوده و شامل حمایت از سازمان‌های حکومتی برای دربرگرفتن تمام مناطق یمن می‌شود.

از دیگر اقدامات این طرح، افزایش گذرگاه‌های هوایی، زمینی، توسعهٔ بنادر، تسهیل ورود واردات به یمن، بهبود وضعیت راه‌ها و فراهم آوردن جرثقیل برای تمام بنادر یمن است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای