فرانسه: ابقای نیروهای آمریکایی بازدارندهٔ ترکیه و سوریه است

فرانسه: ابقای نیروهای آمریکایی بازدارندهٔ ترکیه و سوریه است

​منابع فرانسوی: ترکیه منطقهٔ جداکننده می‌خواهد نه امن
جمعه, 8 مارس, 2019 - 22:15

با نزدیکی پایان حملات علیه داعش در الباغوز آخرین پناهگاه داعشی‌ها در شمال شرقی سوریه، کشورهای غربی در حال ترسیم سناریوی بعد از آن هستند تا دستاوردهای امنیتی و نظامی میدانی حاصل شده از بین نرود.

به گزارش الشرق الاوسط، دو موضوع اساسی در این میان مطرح است: بازگشت داعش و تروریسم و جلوگیری از جنگ‌های جدید.

به گفتهٔ منابع فرانسوی رسمی رده‌بالا شرط اصلی در این میان عدم خلاء نظامی است که مانع تجاوز ترکیه به مرزهای سوریه و مانع از تجاوز نیروهای نظام به رود فرات می‌شود.

بر اساس دیدگاه فرانسه تحقق این دو هدف که به هم مرتبط هستند در گروی حضور نیروهای آمریکا است و با اعلام باقی ماندن برخی نیروهای آمریکا در شمال و شمال شرقی این خلاء حاصل نخواهد شد.

این منابع موضع کشور خود را اینگونه خلاصه کردند که پاریس آمادهٔ ادامه تلاش‌ها برای منع بازگشت داعش و جنگ‌های جدید است با این شرط که این کار با همکاری شرکای آنها در ائتلاف به خصوص شریک آمریکایی، صورت بگیرد.

بر این اساس از نظر پاریس ماندن نیروهای آمریکایی به تنهایی در آن واحد برای تحقق تعدادی از اهداف کافی است اما از جمله پیامدهای آن تغییر رویکرد ایجاد «منطقهٔ امن» است با این دید که این منطقه به دلیل وجود آمریکا و غرب ایمن شده‌است.

این منابع اظهار کردند ادامهٔ مطالبهٔ منطقهٔ امن توسط ترکیه به معنی تمایل آنها برای منطقهٔ جدا کننده در داخل خاک‌های سوریه است تا نیروهای خود را در آن منتشر کنند، کاری که روسیه، کُردها و نظام با آن مخالفند.

این منابع از عدم تمایل آمریکا بر حضور در این منطقه خبر دادند و به این معنی است که غربی‌ها در آن حضور نخواهند داشت.

در نتیجه منطقهٔ جدا کننده بر اساس مفهموم ترکیه ایجاد نخواهد شد و شرط پاریس، لندن و کشورهای غربی برای مشارکت در آن حضور آمریکا است.

با این حال این منابع فرانسوی از ادامهٔ مذاکرات واشنگتن و آنکارا برای ایجاد منطقهٔ جدا کننده خبر دادند. همزمان با آن مذاکرات روسیه و ترکیه پیرامون فعالسازی مجدد توافقنامهٔ ادنا بر اساس شرط‌های جدید ادامه دارد.

جدال پیرامون این مسئله به خاطر آیندهٔ این منطقه است که کُردها و سناریوهای مطرح شده آن را احاطه می‌کند.

بر اساس نظریات فرانسه مأموریت اول تمرکز بر فراهم کردن امنیت و ثبات در این منطقه است.

پاریس معتقد است که یکی از سناریوهای احتمالی رسیدن به راهکارهای بررسی شدهٔ میان کُردها و نظام است اما محافل فرانسوی خیلی روی این سناریو حساب باز نکرده و تأکید می‌کنند بر اساس اطلاعات موجود بشار اسد به کُردها فهماند که مطالبات آنها را عملی نمی‌کند.

در هر صورت، آمریکا با نزدیکی کُردها و نظام مخالف است و کُردها را در صورت حدوث چنین اتفاقی تهدید به توقف حمایت‌ها کرد.

بدین ترتیب نوعی پیچیدگی در این مسئله باعث رسیدن به دیدگاهی روشن در خصوص آن خواهد شد که در نتیجهٔ تفاوت منافع و برنامه‌ریزی‌ها است.

بر اساس دیدگاه فرانسه، همین پیچیدگی نیر در خصوص پروندهٔ ادلب و مناطق پیرامون آن وجود دارد که روسیه و ترکیه دربارهٔ آن به توافق رسیدند.

آنچه پاریس نمی‌خواهد حملهٔ روسیه و سوریه یا شاید کشورهای دیگر به این منطقه است که در نتیجهٔ آن دو اتفاق می‌افتد: مهاجرت دادن هزارن شهروند و پراکندگی جهادی‌های هیئت تحریر شام که باعث ایجاد خطراتی می‌شود.

پاریس معتقد است که امروز واقعیت این است که راه‌حل مناسبی برای ادلب وجود ندارد و بهترین راه ثابت نگه داشتن وضعیت تا حد امکان و توانمند کردن ترکیه در کاهش قدرت گروهک‌های جهادی است به خصوص که روسیه آن را متهم به عدم وفای به عهد در این زمینه می‌کند.

اما منابع فرانسوی معتقدند که نیاز مبرمی به مذاکره با ترکیه و روسیه در خصوص بهترین شیوهٔ مدیریت ادلب وجود دارد تا مانع از بازگشت بدترین گزینه شود که همان جنگ است به ویژه که نظام در هفته‌های اخیر حملات نظامی به این منطقه داشت.

همهٔ این نتایج نشان دهندهٔ ضرورت راه‌حل سیاسی است که به نظر پاریس در صورت عدم توافق با مسکو غیرممکن است؛ چرا که مسکو باید به این آگاهی برسد که تقسیم بار سوریه ممکن نخواهد بود مگر با راه‌حل سیاسی.

علیرغم اینکه پاریس اعتراف می‌کند روسیه در سوریه از همه قوی‌تر است اما با این حال همچنان معتقد است که ویژگی‌های راه حل تغییر چندانی نکرده‌است و رفتن به سمت آن باعث ایجاد محیطی بی‌طرف خواهد شد که زمینهٔ توافق برای قانون اساسی، تعیین اقدامات انتقالی، فراهم کردن حمایت انسانی، پناهندگان و انتخابات ۲۰۱۲ را فراهم می‌آورد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای