الاحساء سعودی پایتخت گردشگری جهان عرب شد

الاحساء سعودی پایتخت گردشگری جهان عرب شد

​استانی با میراث فرهنگی و منابع طبیعی فراوان
جمعه, 8 مارس, 2019 - 22:45

استان الاحساء واقع در شرق کشور سعودی، طی یک مراسمی بزرگ به عنوان پایتخت گردشگری جهان عرب در سال ۲۰۱۹ شناخته شد.

به گزارش الشرق الاوسط، این مراسم توسط سازمان گردشگری کشورهای عربی با حضور حاکم مناطق شرقیه شاهزاده سعود بن نایف بن عبدالعزیز برگزار شد. 

این استان تلاش دارد جایگاه مهمی را در نقشه گردشگری عرب برای خود ترسیم کند.

مراسم یاد شده در راستای جشن تکمیل مجموعه‌ای از دست‌آوردهای الاحساء بود.

 این استان اخیرا به فهرست میراث جهانی یونسکو در ماه ژوئیه ۲۰۱۸ پیوست و همچنین تبدیل «دریاچه زرد» این استان به یک منطقه حفاظت شده در فوریه ۲۰۱۹ است. 

دریاچه زرد بزرگترین تالاب در میان تپه‌های شنی منطقه خلیج است.

شاهزاده سعود بن نایف، حاکم منطقه شرقیه سعودی، در مراسم انتخاب استان الاحساء به عنوان پایتخت گردشگری جهان عرب، تأکید کرد که الاحساء به خاطر دارا بودن ویژگی‌های خاص توریستی و میراث فرهنگی باستانی، ارزش این انتخاب را دارد… همچنین بزرگترین و معروف‌ترین نخلستان‌های طبیعی جهان با بیش از ۳ میلیون درخت خرما را دارا است که بهترین خرماهای جهان و سایر محصولات کشاورزی، صنایع میراث و منسوجات فرهنگی متمایز را تولید می‌کند.

در همین راستا بندر آل فهید رئیس سازمان گردشگری جهان عرب، در سخنرانی خود در این مراسم گفت: «برجسته‌ترین معیارهایی که باعث انتخاب الاحساء به این عنوان شده‌است؛ زیرساخت‌های گردشگری، حفظ محیط زیست و محفاظت از آن، تنوع الگوها و فعالیت‌های گردشگری، منابع گردشگری، دارا بودن ظرفیت‌های تحولات گردشگری که نشان دهنده اهمیت‌دهی این استان به مقوله گردشگری، میراث فرهنگی و تاریخی، امنیت و ثبات است… انتخاب این استان به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای عربی از سوی سازمان گردشگری جهان عرب به تأیید شورای وزیران گردشگری عرب رسیده‌است».

وی افزود: «این سیاست‌گذاری در راستای ایجاد یک رقابت بین شهرهای عربی، توسعه و گسترش آنها، فعال سازی ظرفیت‌های گردشگری کشورهای عربی عضو، و همچنین برای ایجاد شرایط رقابت داخلی و بین‌المللی برای بالا بردن کیفیت ارائه خدمات گردشگری در سطح شهرها است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای