رزمایش «سپر جزیره ۱۰»؛ افزایش آمادگی نیروهای خلیج برای مقابله با تهدیدات

رزمایش «سپر جزیره ۱۰»؛ افزایش آمادگی نیروهای خلیج برای مقابله با تهدیدات

«سپر جزیره ۱۰»؛ عملیات پاکسازی شیمیایی، حمله به سکوهای موشکی و مقابله با تروریست‌ها
جمعه, 8 مارس, 2019 - 18:00

رزمایش «سپر جزیره ۱۰» در منطقهٔ الجبیل سعودی با مضمون رویکرد سعودی به مقابله با تروریسم و پاسخ نظامی به آن در منطقه ادامه دارد.

به گزارش الشرق الاوسط، این رزمایش باعث تقویت تکمیل توانایی‌های سعودی و صف‌آرایی برای حمایت از امنیت منطقه و توانایی‌های آن در برابر تهدیدها و جاه‌طلبی‌ها است.

این رزمایش با مشارکت نیروهای مشترک سعودی، خلیجی (زمینی، هوایی، دریایی و نیروهای دفاع هوایی)، نیروهای امنیتی و نظامی سعودی وابسته به وزارت گارد ملی و نیروهای مرزی وابسته به وزارت کشور برای اجرای مرحلهٔ سوم رزمایش ادامه دارد.

این مرحله که مرحلهٔ ماقبل آخر است با آموزش میدانی نیروهای مشترک خلیجی در میدان و اجرای عملیات زمینی، هوایی، دریایی و عملیات ویژه با مهمات واقعی صورت می‌گیرد.

تمرینات محدود به نیروهای مسلح سعودی و خلیجی نخواهد بود بلکه شامل همکاری با سیستم‌ها و نهادهای دولتی کشورهای منطقه خواهد شد تا به مفهوم کار متحد جامع برسد و پس از آن مرحلهٔ چهارم برگزار خواهد شد که مرحلهٔ نمایش است.

عملیات تمرین با مهمات واقعی شامل عملیات پاکسازی از حملات شیمیایی، حمله به سکوهای موشکی، عملیات کشتی‌های دریایی، دفاع دریایی، عملیات حمله و پاکسازی روستاهای نیروهای ویژه و عملیات پشتیبانی هوایی از مدیریت عملیات زمینی بود.

هدف از این رزمایش ارائهٔ قدرت برنامه‌ریزی نظامی سعودی، قدرت بالای مدیریت عملیات جنگی، استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌های تسلیحاتی، سیستم‌های نظامی جهانی کشورهای خلیجی شرکت کننده، تحقق همکاری مشترک و هماهنگی نظامی جامع میان کشورهای شرکت کننده برای مقابله با تهدیدها و خطراتی است که منطقه و کشورهای اعضای شورای خلیج با آن مواجه هستند.

سرهنگ عبدالله السبیعی سخنگوی رسمی این رزمایش عنوان کرد این رزمایش برای تقویت همکاری مشترک و تبادل تجارب میان نیروهای سعودی و نیروهای کشورهای شورای همکاری خلیج در جهت افزایش سطح آموزشی نیروهای مشترک است.

وی این رزمایش را یکی از رزمایش‌های پیشرفتهٔ بزرگی دانست که بخشی از چشم‌انداز استراتژیکی وزارت دفاع سعودی است و تأثیر زیادی در استفاده مستمر از تراکم تجارب، تقویت آمادگی نظامی و امنیتی در شرایط مختلف و حفظ امنیت و ثبات خلیج و جهان دارد.

وی توضیح داد که رزمایش «سپر جزیره ۱۰» متشکل از ۴ مرحله است که مرحلهٔ اول رسیدن نیروها از گذرگاه‌های زمینی، دریایی و هوایی و آموزش آکادمی است، مرحلهٔ دوم رزمایش مراکز فرماندهی بر اساس شبیه‌سازی، مرحلهٔ سوم رزمایش میدانی مشترک نیروها با مهمات واقعی ومرحلهٔ چهارم جشن پایانی و رفتن این نیروها است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای