اعتراض مردم سودان به اعلان وضعیت اضطراری توسط البشیر

اعتراض مردم سودان به اعلان وضعیت اضطراری توسط البشیر

از سرگیری اعتراضات سودان برای به چالش کشیدن اعلام وضعیت اضطراری
جمعه, 8 مارس, 2019 - 23:30
دیدار عمر البشیر ورهبران احزاب سودانی در خارطوم جمعه ۸ مارس ۲۰۱۹ (فرانس پرس)

ائتلاف «آزادی و تغییر» سودان از موج جدیدی از تظاهرات در سودان خبر داد که شهروندان را به شرکت در آن در راستای برنامهٔ تظاهرات هفتگی دعوت کرد. این تجمع ها سه ماه است که انجام می‌شود.

به گزارش الشرق الاوسط، این ائتلاف به همراه تجمع صاحبان حرف و مشاغل سودان فراخوان اعتراض‌ها و کاروان‌هایی را در تمام کشور از جمله خارطوم بر اساس جدول تظاهرات هفتگی اعلام کرد.

تظاهرات پنجشنبه‌ها در راستای هماهنگی تظاهرات پراکندهٔ ائتلاف و مورد قبول شهروندان به خصوص جوانان و زنان است.

کاروان روز پنجشنبه که در اعتراض به وضعیت اضطراری کشور هماهنگ شده بود یکی از بزرگ‌ترین تظاهرات‌ها برای برکناری عمر البشیر رئیس‌جمهور سودان بود.

بر اساس این فراخوان کاروان‌ها از ۹ منطقه در خارطوم، ام درمان و دیگر شهرها در ساعت یک ظهر حرکت خود را آغاز می‌کنند.

تجمع صاحبان حرف نیز روز گذشته در صفحهٔ فیسبوک خود اعلام کرد کاروان‌ها همزمان با روز جهانی زن و تحت شعار «احیای مبارزات زن سودانی» حرکت خود را آغاز خواهند کرد و فاطمه احمد ابراهیم فمینیسم درگذشتهٔ سودان سمبل آن خواهد بود تا یادآور نقش زنان در طول تاریخ ملی به خصوص در انقلاب دسامبر و تظاهرات سه ماههٔ اخیر باشد.

علیرغم اعلام وضعیت اضطراری توسط البشیر در سودان و صدور حکم زندان از سوی دادگاه‌ها علیه تظاهر کنندگان، تحصن کنندگان وضعیت اضطراری را به چالش کشیدند و آن را به مثابهٔ ادامهٔ ظلم نظام علیه شهروندان برشمردند.

قوانین وضعیت اضطراری تجمع، تظاهرات، اعتصاب و تحصن را ممنوع می‌کند و مجازات سختی را برای مخالفت با آنها در نظر می‌گیرد. به مقامات امنیتی، پلیس و ارتش نیز اجازهٔ برخورد را داده و مصونت قانونی برای آنها ایجاد می‌کند.

از جمله مجازات مخالفت با این قوانین زندان تا ۱۰ سال و پرداخت جریمهٔ مالی است.

در این راستا محمد احمد سالم وزیر دادگستری سودان از تقدیم قانون اعلام وضعیت اضطراری به مدت یک سال و به دستور البشیر به پارلمان خبر داد که هدف از آن حمایت کشور از خطر فروپاشی، توقف قاچاق کالاهای حمایت شده، طلا و محصولات کشاورزی، تجارت ارز، تقلب در درآمد صادرات، مبارزه با فساد مالی و اداری و سوء استفاده از خدمات عمومی است.

ابراهیم احمد عمر رئیس پارلمان سودان نیز به نوبهٔ خود کمیته‌ای برای بررسی این قانون تشکیل داد تا گزارش نهایی خود را روز دوشنبه به هیئت قانونگذاری تحویل دهد.

سالم نیز در سخنرانی خود در پارلمان بر استفاده از خشونت علیه تحصن کنندگان و تظاهرگنندگان تأکید کرد و وضعیت اضطراری را اقدام پیشگیرانه ملی عنوان کرد که هدف از آن کشیدن سلاح برای ملت نیست بلکه حمایت از ساختار اقتصادی حکومت در برابر فروپاشی و مبارزه با فساد است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای