مراکش: تقاضای افزایش نمایندگی سیاسی زنان

مراکش: تقاضای افزایش نمایندگی سیاسی زنان

یک ائتلاف زنان از عدم حل و فصل برابری در ارث انتقاد کرد
شنبه, 9 مارس, 2019 - 13:15

سازمان «عدالت و توسعه زنان» وابسته به حزب «عدالت و توسعه» و رهبر ائتلاف دولتی در مراکش، روز گذشته از احزاب مختلف خواست دایره نمایندگی زنان را در داخل هیئت‌های حزبی و در نامزدی انتخابات یا دریافت مسئولیت‌ها را افزایش داده و فرهنگ تساوی را در احزاب سیاسی تقویت کنند.

به گزارش «الشرق الاوسط» این سازمان روز گذشته و به مناسبت روز جهانی زن در بیانیه‌ای خواستار ادامه کار و اعمال فشار به منظور تقویت و افزایش دستاوردها و توسعه سیاست‌های عمومی و تضمین گروه‌های مورد نظر و ذی‌نفع، به ویژه زنان محروم در روستاها و حاشیه شهرها شد.

این سازمان همچنین خواستار فعال کردن برنامه ملی دموکراسی و حقوق بشر در برابری فرصت‌ها و فعال شدن هیئت برابری و مبارزه با انواع تبعیض شدند.

سازمان مذکور علاوه بر این ضمن تشکر از «تلاش‌های دولت» برای حمایت اجتماعی از زنان و صدور قوانین مختلف برای دفاع از حقوق آنها، خواستار اجرای این قوانین و تشکیل ائتلاف زنان مراکش شد که اعضای آن تعدادی از سازمان‌های زنان فعال در زمینه حقوق زنان باشند.

این ائتلاف از عدم حل و فصل مسئله تساوی ارث که یکی از مسائل بحث‌برانگیز جامعه است، انتقاد کردند. 

دو دولت پیشین مراکش و دولت کنونی به ریاست حزب عدالت و توسعه، که مرجعیت اسلامی دارند، به دلیل حساسیت دینی این مسئله با آن به صورت محافظه‌کارانه برخورد کردند.

ائتلاف مذکور همچنین خواستار حذف همه موارد مربوط به محافظه‌کاری در زمینه پایان دادن به همه انواع تبعیض علیه زنان و تصویب مؤثر و عملی پروتکل اختیاری مربوط به آن شدند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای