روز جهانی زن؛ فاصله میان زنان و مردان در دو دهه اخیر تغییری نکرده‌است

روز جهانی زن؛ فاصله میان زنان و مردان در دو دهه اخیر تغییری نکرده‌است

​حقوق زنان ۲۰درصد کمتر از مردان است و تحقق برابری دست‌کم نیاز به دو قرن زمان دارد
شنبه, 9 مارس, 2019 - 13:30
تظاهرات روز جهانی زن امستردام (فرانس‌پرس)

همزمان با فرارسیدن روز زن در هشتم مارس گزارش سازمان بین‌المللی کار حاکی از آن است که فاصله میان دو جنسیت در حوزه کاری در بیست سال گذشته بهبود پیدا نکرده و میزان زنان شاغل تنها ۱٫۳ میلیارد در برابر دو میلیارد شاغل مرد است.

به گزارش الشرق الاوسط، در این میان دبیرکل سازمان ملل آنتوینو گوترش، از جهانی که در آن «فرهنگ مردانه» استیلا دارد انتقاد کرد و خواستار تلاش برای رسیدن به برابری میان دو جنسیت شد.

در گزارش سازمان بین‌المللی کار با نام «جهشی بزرگ در راستای برابری جنسیتی» آمده‌است: «زنان همچنان حضوری کم رنگ در راس کارها دارند، و این حالت در سه دهه گذشته تغییر قابل ملاحظه‌ای نکرده‌است؛ هرچند که به‌نظر می‌آید زنان نسبت به مردان آموزش بهتری دارند. به‌نظر می‌آید سطح آموزش تأثیری در کسب‌وکار زنان ندارد و منجر به این نمی‌شود که زنان منصب‌های بالاتری را از مردان در اختیار بگیرند. به هرحال قدر مسلم این است که «میزان دست‌مزد زنان، در سطح جهانی، ۲۰درصد کمتر از مردان است».

این گزارش در راستای ارائه راه‌حل بر این نظر است که از جمله راه‌های بهبود این وضع و تأمین آینده‌ای بهتر برای زنان توجه به «برنامه‌های سیاسی» است که برای پیشرفت مقام زنان شاغل سیاست‌گذاری می‌کند. از جمله این سیاست‌ها این است که قوانینی وضع شود که برابری دو جنس را مدنظر قرار دهد و هر گونه منع اشتغال به برخی کارها برای زنان را ملغا کند.

در پایان گوترش بیان کرد که «برابری میان دو جنسیت و رعایت حقوق زنان دو عامل بنیادین در توسعه پایدار جهانی است که در تحقق امنیت و صلح جهانی و رعایت حقوق بشر تأثیر بسزایی دارد. او همچنین پایبندی خود را برای برقراری برابری در سطح اداری سازمان ملل تأکید کرد و متعهد به در اختیارگذاردن عالی‌ترین مناصب این سازمان در دسترس زنان شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای