اختلافات آنکارا و واشنگتن با استقرار سامانه اس ۴۰۰ افزایش می‌یابد

اختلافات آنکارا و واشنگتن با استقرار سامانه اس ۴۰۰ افزایش می‌یابد

​آنکارا در پی خرید نسل بعدی این سامانه موسوم به اس ۵۰۰
شنبه, 9 مارس, 2019 - 13:45
TASS

ترکیه علیرغم اختلاف با آمریکا دربارهٔ دستیابی این کشور به سامانه موشکی روس اعلام کرد از اکتبر آینده از سامانه اس ۴۰۰ روسیه استفاده می‌کند و سکوهای آن را نصب خواهد کرد. 

به گزارش الشرق الاوسط، خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه روز جمعه در گفتگو با خبرگزاری آناتولی اعلام کرد، اشاره آمریکا به امتناع از فروش جنگنده‌ای اف ۳۵ به ترکیه در حالی که آنکارا در خط تولید آن مشارکت دارد، مغایر با قانون و منطق است به خصوص که خلبانان، تکنسین‌ها و افسران ترکیه در زمینه استفاده از این جنگنده‌ها در آمریکا تحت آموزش قرار دارند. 

آکار همچنین اظهار کرد، کشورش سامانه‌های دفاع موشکی روسیه را در ماه اکتبر در کشور مستقر خواهد کرد. 

وی اضافه کرد، نیروی هوایی ترکیه در صدد تهیه نقشه استقرار سکوهای پرتابی این سامانه‌هاست.

در این میان چارلز سامرز، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا (پنتاگون) روز جمعه اعلام کرد اگر ترکیه آن طوری که مقرر شده سامانه دفاع موشکی روسیه S-400 را خریداری کند با «پیامدهای خطرناکی» مواجه خواهد شد. 

سامر در یک کنفرانس خبری در مقر پنتاگون و در پاسخ به سؤالی دربارهٔ تصمیم رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه مبنی بر خریداری این سامانه موشکی از روسیه گفت: «اگر ترکیه سامانه دفاع موشکی S-400 را خریداری کند، عواقب خطرناکی را بر روابط‌مان به‌طور کل و روابط نظامی‌مان به‌طور خاص خواهد داشت.»

اما رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه لغو قرارداد خرید اس-۴۰۰ را از روسیه منتفی دانسته‌است. او تأکید کرد حتی این احتمال وجود دارد که آنکارا در پی خرید نسل بعدی این سامانه موسوم به اس-۵۰۰ باشد.

سامانه‌های پدافند موشکی دوربرد اس ۴۰۰ جزو پیشرفته‌ترین سامانه‌ها در نوع خود به‌شمار می‌آید که توانایی حمل و شلیک سه مدل موشک مختلف را دارد و می‌توانند اهداف متنوع شامل موشک‌های بالستیک قاره‌پیما، موشک‌های کروز و جنگنده‌های رادار گریز را هدف قرار دهند.

قرار است ترکیه ۴ گردان اس ۴۰۰ به مبلغ ۲٫۵ میلیارد دلار از روسیه خریداری کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای