​به پاس روز جهانی زن؛ «زن سعودی» در صدر عرصهٔ ملی

​به پاس روز جهانی زن؛ «زن سعودی» در صدر عرصهٔ ملی

زنان سعودی با برگزاری برنامه‌هایی نقش خود را تقویت کرده و دستاوردهای خود را عرضه کردند
شنبه, 9 مارس, 2019 - 18:00

بسیاری از نهادهای دولتی و بخش خصوص سعودی روز جهان زن را با برگزاری برنامه‌های زیادی جشن گرفتند.

به گزارش الشرق الاوسط، در این راستا برنامهٔ «ثقه» (اطمینان) در مدینهٔ منوره برای توانمند ساختن زن جهت ورود به بازار کار سعودی و فعال کردن نقش آن در اجتماع هم‌سو با «چشم‌انداز ۲۰۳۰» برگزار شد که ۴ زن سعودی در آن از تجربه‌های خود در کارآفرینی و رشد درونی خود که منجر به موفقت ملی و جهانی آنها شده‌است، سخن گفتند.

از دیگر برنامه‌های این مناسبت مسابقه‌های ورزشی متنوع تحت عنوان «فوتبال ما را گرد هم می‌آورد» بود که با همت اتحادیهٔ ورزش‌های عمومی سعودی از ۱ تا ۶ مارس (۱۰ تا ۱۵ اسفند) برگزار شد.

برنامه‌ای تحت عنوان «زنانی سربلند همچون کوه الطویق» نیز به همت دانشگاه ملک سعود و با هدف تمرکز بر دستاوردهای زنان سعودی در همهٔ زمینه‌ها برگزار شد که شامل جلسه‌های مذاکره‌ای با مشارکت زنان برجستهٔ سعودی بود.

اتاق ریاض نیز امروز (شنبه) انجمن «به سوی توانمندکردن زن» را به مناسب روز جهانی زن برگزار می‌کند که هدف از آن تمرکز بر نقش زن سعودی در زمینه‌های مختلف و مشارکت فعال آن در مسیر رشد از طریق به دست گرفتن سمت‌های مدیریتی و تجاری است.

دانشگاه ملک سعود نیز ماراتون پیاده‌روی و دوندگی برای زنان را راه اندازی کرد که در راستای تقویت حضور زن سعودی و تواتمند کردن آن در عرصهٔ ورزش است.

شرکت «آرامکو» ی سعودی نیز روز جهانی زن را هم‌سو با تلاش شرکت جهت وارد کردن زنان و توانمند کردن آنها در برخی سمت‌ها جشن گرفت.

شرکت ارتباطات سعودی نیز فعالیتی تحت عنوان «تعادلی بهتر ایجاد کنیم» را برای پاسداشت روز جهانی زن برگزار کرد.

دادستانی کل سعودی نیز از طریق صفحهٔ خود در توئیتر در این روز جهانی به شیوهٔ خاص خود شرکت کرد به طوری که جایگاهی که زن سعودی در ارگان‌های قضایی دارد را توضیح داد و عنوان کرد تعداد زنانی که اعضای دادستانی هستند ۲۰۰ نفر و تعداد زنان در بخش اداری آن ۳۰۰ نفر و تعداد کارآموزان سیستم‌های دانشگاه‌های حقوقی ۵۰۰ نفر است.

داستانی سعودی در تویئت خود به این مناسبت ضمن اشاره به ویژگی‌های اجرایی و موضوعی در رابطه با بازجویی زنان، بر مصونیت بدنی زنان در هنگام بازداشت و تضمین حفاظت از زنان متهم هنگام بازرسی منزل مسکونی تأکید کرد.

در این توئیت همچنین به حق زنان در برخورداری از سیستم محافظت علیه هرگونه سوء استفاده، خشونت، آزار و اذیت، توهین و سیستم مبارزه با آزار و اذیت برای محافظت از زنان دربرابر آزار و اذیت زنان پرداخته شد.

دانشگاه طائف (غرب سعودی) نیز امروز (شنبه) روز جهانی زن را با برگزاری انجمنی تحت عنوان «زن سعودی… آرزوها و دستاوردهایی در سایهٔ (چشم‌انداز ۲۰۳۰ پادشاهی)» برگزار می‌کند که در آن از نوره بنت عبدالعزیز الفایز معاون سابق وزیر آموزش در امور دختران به عنوان اولین زن سعودی در مقام معاون وزیر تقدیر می‌شود.

در این انجمن دو جلسه تحت عنوان «آرزوها و چالش‌های زن سعودی» و «عوامل و فرصت‌های موفقیت زن سعودی» با مشارکت گروهی از زنان نخبهٔ سعودی در زمینه‌های علمی، آکادمی و هیئت علمی دانشگاه‌ها برگزار می‌شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای