​در روز جهانی زن… زنان سعودی میوه‌های توانستن را می‌چینند

​در روز جهانی زن… زنان سعودی میوه‌های توانستن را می‌چینند

اصلاحات فراگیر، نقش زن در سعودی را تقویت کرد
شنبه, 9 مارس, 2019 - 18:15

دیگر چیزی به نام محال وجود ندارد… اینگونه بسیاری از زنان سعودی دربارهٔ دست‌آوردهای زنان در روز جهانی زن سخن می‌گویند. در روز هشتم مارس زنان سعودی در دوره‌ای که آن را «چیدن میوه‌های توانستن» نامیدند، با زنان جهان همراه شدند.

در حالی که جهان، نون زنان را جشن می‌گیرند، زنان سعودی هر روزه از زنانی تقدیر می‌کنند که به شکل چشم‌گیری در همه عرصه‌ها آماده حضور شده‌اند. هرکسی که صحنه سعودی را دنبال کند، به روشنی می‌تواند لمس کند که زن به پایه اساسی همه بخش‌های مختلف کشور تبدیل شده‌است و چرخ توانمند سازی او به سرعت برق در حرکت است تا زنان موفق شوند مدیریت بسیاری از مناصب مهم و بالا را در دست بگیرند و در بسیاری موارد برای اولین بار این اتفاق می‌افتد.

در رأس این موفقیت‌ها، انتخاب شاهزاده ریما بنت بندر بن سلطان به عنوان سفیر سعودی در ایالات متحده است، تا اولین سفیر زن در تاریخ کشور باشد. در کنار آن انتخاب وی به عنوان رئیس کمیته پارا المپیک همزمان با اعلام شرکت سعودی در دوره بعدی بازی‌های پارا المپیک که قرار است ماه مارس سال ۲۰۱۹در ابوظبی برگزار شود.

همچنین «تداول» سعودی (شرکتی در بازارهای مالی کشور) دیروز با حضور ساره السحیمی مدیرعامل و مهندس خالد الحصان مدیر اجرایی این شرکت همزمان با روز جهانی زن، زنگ افتتاح بازار را برای تقویت برابری بین زن و مرد در محیط کار به صدا درآورد.

«تداول» با این اقدام به هشتاد بازار مالی در سراسر جهان پیوست که به پیشنهاد سازمان ملل متحد برای ایجاد بازاهای مالی پایدار با هدف ایجاد زمینه مشارکت زن در بخش بازارهای مالی و بزرگداشت روز زن انتخاب شده بود.

مدیر اجرایی شرکت «تداول» توافق «اصول توانمندسازی زن» را به عنوان اولین شرکت سعودی امضا کرد تا پایبندی «تداول» به اهمیت تقویت نقش زن در بخش‌های بازار مالی و شرکت‌های وابسته را نشان دهد.

از سیاست و ورزش و اقتصاد به میدان جنبش علمی برویم. پروفسور سمر الحمود به دلیل دست‌آوردها و درخشش در زمینه پزشکی و تحقیقات در سطح جهانی، موفق به دریافت نشان درجه اول ملک عبدالعزیز شد. سمر مشاور جراحی داخلی در بیمارستان تخصصی و مرکز تحقیقات ملک فیصل است و به عنوان اولین زن جراح سعودی است که در این بخش فعالیت می‌کند. سال گذشته الحمود به عنوان رئیس کمیته داوری تحقیقات علمی در آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان وابسته به سازمان بهداشت جهانی انتخاب شد. او به عنوان اولین زن از خاورمیانه محسوب می‌شود که به ریاست این کمیته انتخاب شده‌است.

سمر الحمود به «الشرق الاوسط» دربارهٔ این توانمندسازی زنان سعودی گفت: «زن سعودی اکنون در نهضت جامعه و رشد کشور دارای نقش محوری شده‌است. اکنون شایستگی‌های سعودی نه تنها در سطح داخلی بلکه در سطح جهان حضور دارند. پادشاهی نقش محوری در تصمیمات جهانی پیدا کرده و بر حمایت از زن و تقویت جایگاه و واگذاری مسئولیت‌ها به آن حساسیت بالایی دارد».

الحمود تأکید کرد جامعه جهانی اکنون از خبره زنان سعودی کمک می‌گیرد. او در این باره توضیح داد: «این نشان دهنده اهداف سیاسی توانمند سازی و تقویت فرزندان میهن از زن و مرد است» وی موفقیت‌های زن سعودی را بهترین پاسخ به شبهه افکنان دانست که او آنها را تبلیغات مغرضانه خارجی دانست.

در طول ۳۶۵ روز، حدفاصل روز جهانی زن سال گذشته و امسال، اوضاع زن سعودی به شکل بزرگی تغییر کرد. در این مدت زنان سعودی به دستور خادم حرمین شریفین موفق شدند رانندگی کنند و به دنبال آن مجموعه‌ای از مقررات برای سازمان دادن به رانندگی زنان و تصویب نظام مقابله با ایجاد مزاحمت شکل گرفت. دکتر نجاح القرعاوی استاد خدمات اجتماعی و توسعه پایدار دانشگاه امام عبدالرحمن بن فیصل الدمام می‌گوید، براساس تحقیق شاملی که انجام داده، ۶۶ در صد زنان علاقه خود به رانندگی را نشان دادند.

القرعاوی دربارهٔ طرح ملی «او می‌راند» که همزمان با این رویداد توسعه‌ای شد به «الشرق الاوسط» گفت «اجازه رانندگی به زنان این فرصت ایده‌آل را به پژوهشگران داد تا به نظارت و مستندسازی مرحله انتقالی میان ممنوعیت و اجازه رانندگی بپردازند».

از طرفی دیگر، مها طاهر معاون مدیرعامل «شرکت سرمایه‌گذاری کشاورزی و تولیدات دامی» می‌گوید، مفهوم توانمند سازی زن سعودی در مدت اخیر به‌طور کاملاً شفاف محقق شد. او افزود: «در گذشته زن موفق به شایستگی مرد مقایسه می‌شد، اما اخیراً محیط کار عادلانه‌تر و منصفانه‌تر شده بی آنکه از جهت رشد و حقوق و دیگر مسائل تبعیضی میان زن و مرد وجود داشته باشد».

به نظر دختر جوان سعودی نور الدباغ از مؤسسه «بنفسجل» که تریبونی هنری است برای تبادل افکار، این مدت مژده روزهای خوب برای زن سعودی در خود دارد و می‌افزاید: «در بخش‌های جدید اقتصادی مانند ابداع و فرهنگی شاهد آن هستیم که زن با علاقه و شجاعت و هوشش، نقش پیشرو بازی می‌کند و برای خود فضایی جدید برای موفقیت و نوآوری می‌آفریند. این بخش‌ها توان سعودی از هر دو جنس را به یک اندازه می‌پذیرد تا چرخه رشد را به حرکت درآورند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای