پایبندی کشورهای عربی به مسألهٔ فلسطین و هشدار نسبت به تحولات قدس

پایبندی کشورهای عربی به مسألهٔ فلسطین و هشدار نسبت به تحولات قدس

المالکی: خاکمان را ترک نمی‌کنیم و مقاومت کامل نمی‌شود مگر با کمک برادران عرب
پنجشنبه, 7 مارس, 2019 - 08:45
AFP

وزیران خارجهٔ کشورهای عربی روز گذشته بر اولویت داشتن مسألهٔ فلسطین بر دیگر مسائل کشورهای عربی تأکید و در خصوص تحولات قدس و تلاش‌های اسرائیل برای تحت کنترل قرار دادن بخش‌هایی از حرم قدس شریف ابراز نگرانی کردند.

به گزارش الشرق الاوسط، احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیهٔ عرب در صد و پنجاه و یکمین نشست وزیران خارجه اتحادیه عرب، با بیان اینکه مسئله فلسطین اولویت اول کشورهای عربی و خطرناک‌ترین مسئله است، گفت: ثبات منطقه وابسته به حل جامع وعادل مسئله فلسطین است. این نیز تنها با تأسیس دولت فلسطین با مرکزیت قدس شرقی و پایان اشغال سرزمین آن میسر خواهد شد.

وی ضمن اشاره به افزایش تنش و سرکوب شهرواندان در فلسطین و همچنین تحولات اخیر قدس از جمله دور کردن رهبران دینی و سیاسی، این مسائل را دلیل توقف عملیات صلح دانست و گفت: طرح صلح خاورمیانه آمریکا در دو سال گذشته نه تنها نتیجه مثبتی در برنداشت بلکه اقدامات و فشار علیه فلسطینیان افزایش یافت.

سامح شکری وزیر خارجهٔ مصر نیز عنوان کرد: مسألهٔ فلسطین مسألهٔ اصلی کشورهای عربی خواهد ماند که همچنان نیازمند تلاش‌های زیاد برای مذاکرات جدی مجدد است که منجر به ایجاد حکومت مستقل فلسطین شود که پایتخت آن قدس شرقی است.

وی ضمن اشاره به حمایت مصر از تلاش‌های ملت فلسطین برای به دست آوردن حقوق قانونی خود و رد اقدامات تکرویانه اسرائیل، بر اهمیت پایبندی کامل به اقدام صلح عربی که الگوی مناسبی برای از سرگیری مذاکرات و رسیدن به صلح جامع و عادل است تأکید کرد.

ریاض المالکی وزیر خارجه و امور آوارگان فلسطین نیز وزیران خارجهٔ کشورهای عربی را دعوت به اجرای قطعنامهٔ چهارمین همایش توسعهٔ بیروت برای اتخاذ اقدامات عملی لازم جهت مقابله با قطعنامه‌هایی کرد که قدس را پایتخت اسرائیل می‌دانند.

وی اظهار کرد: آنچه در قدس و مسجد الاقصی اتفاق می‌افتد و همچنین دفاع نمازگزاران فلسطین از قبلهٔ اول مسلمانان همگی علیه اقدامات خشمگینانهٔ اسرائیل برای تحت کنترل قرار دادن بخش‌هایی از حرم شریف قدس است.

المالکی افزود: در سال ۱۹۴۸ یک میلیون و ۴۰۰ هزار فلسطینی بودیم و امروز ۱۳ میلیون فلسطینی هستیم که ۶٫۴ میلون نفر از ما در زمین‌های اشغالی سال ۱۹۶۷ هستیم و زمین‌های خود را ترک نمی‌کنیم و از آنها خارج نمی‌شویم، به دفاع از حقوق خود می‌پردازیم تا آنها را محقق کنیم اما مقاومت ملت کامل و اهداف آن محقق نمی‌شود مگر با حمایت برادران عربمان. ما همیشه نیازمند حمایت قوی شما هستیم حمایتی سیاسی که از سالن‌های اتحادیهٔ عرب فراتر رفته و طنین آن به دور و نزدیک برسد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای