آغاز بازجویی از ۱۴ «داعشی» فرانسوی توسط دستگاه قضا

آغاز بازجویی از ۱۴ «داعشی» فرانسوی توسط دستگاه قضا

هزار تن از کودکان خارجی داعشی تحت نظر دولت عراق نگهداری می شوند
یکشنبه, 10 مارس, 2019 - 23:00
AFP

دستگاه قضای عراق از آغاز بازجویی از ۱۴ شهروند فرانسوی عضو داعش خبر داد. این در حالیست که نگرانی درباره بازگشت این گروه به بخش هایی در شمال و غرب عراق افزایش یافته است.

به گزارش بخش خبری ویژه دستگاه قضای عراق در روز یکشنبه (۱۰ مارس) «دادگاه ویژه مسائل تروریستی در الکرخ با توجه به قانون مبارزه با تروریسم در عراق جلسه بازجویی ۱۴ فرانسوی عضو داعش را برگزار کرده است. نام یک سرباز ارتش فرانسه که در سال ۲۰۰۹ در افغانستان بوده هم در میان تروریست ها دیده می شود. برخی از این عوامل تروریستی دارای تابعیت فرانسه و برخی دیگر از کشورهای عربی هستند اما همه آنها اعتراف کردند که به دنبال پیوستن به داعش در سوریه مورد آموزش نظامی و (شرعی) قرار گرفتند».

این گزارش افزود «این عوامل تروریستی به دنبال پیگیری دستگاه اطلاعات ملی عراق و قاضی سرپرست این سرویس اطلاعاتی به دولت عراق تحویل داده شدند».

اعلام خبر بازجویی از این افراد یک روز بعد از آن صورت گرفت که برهم صالح رییس جمهور عراق گفت پیکارجویان «داعش» دارای تابعیت خارجی که در عراق محاکمه می شوند شاید در صورت محکومیت با حکم اعدام روبرو شوند.

احمد العبادی حقوقدان عراقی به «الشرق الاوسط» گفت «اگر جرمی در خاک عراق صورت گرفته باشد یا پیامدهای آن در محدوده کشور عراق باشد حتی اگر در خارج کشور برنامه ریزی شده باشد اما محاکمه با توجه به قانون عراق انجام می شود».

دولت عراق به تازگی حدود ۲۸۰ داعشی از مجموع بیش از ۵۰۰ نفر مورد پیگرد دستگاه قضای کشور را از «نیروهای دموکراتیک سوریه» تحویل گرفته است. این افراد که در میان آنها خارجی هم هست اقدامات جنایتکارانه در خاک عراق انجام داده یا برنامه ریزی کردند. 

عادل عبد المهدی نخست وزیر عراق گفت «عراق یا شهروندان غیر عراقی عضو «داعش» را به کشورهایشان بازمی گردند یا آنهایی که علیه عراق و مردم عراق اقدام کردند را محاکمه می کند».

علی البیانی عضو کمیساریای حقوق بشر گفت «حدود ۱۰۰۰ دختر و پسر کودک خارجی عضو داعش در مراکزی که وزارت کار و امور اجتماعی به آنها اختصاص داده نگهداری می شوند. این کودکان عمدتا از ترکیه و آذربایجان هستند. البته کودکانی از کشورهای عربی و اروپایی و آسیایی و منطقه هم در میان آنها به چشم می خورد. دولت عراق به شرطی این کودکان داعشی را به کشورهایشان تحویل می دهند که باید برای اثبات اصل و نسب خود آزمایش دی ان ای انجام دهند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای