کشته و زخمی شدن ۲۵۰۰ زن در چهار سال گذشته توسط حوثی ها

کشته و زخمی شدن ۲۵۰۰ زن در چهار سال گذشته توسط حوثی ها

یکشنبه, 10 مارس, 2019 - 21:15

خانم ابتهاج الکمال وزیر امور اجتماعی و کار در یمن گفت «حدود ۲۵۰۰ زن یمنی از زمان آغاز کودتای شبه نظامیان حوثی در ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۴ به این سو توسط این گروه کشته و زخمی شده اند».

او افزود «این گروه شبه نظامی عامل کشته شدن ۵۰۰ زن و زخمی و بیمار شدن ۱۹۵۰ تن دیگر بوده که ۳۲۳ مورد روانی و ۱۱ مورد شکنجه و یک مورد هم ناپدید شدن بوده است».

الکمال خاطر نشان کرد «۳ میلیون و ۲۵۰ هزار زن ۱۹ تا ۴۹ ساله که در سن بچه دار شدن هستند بر اثر عدم برخورداری از خدمات پزشکی مناسب و محدودیت سازی حوثی ها برای فعالیت سازمان های بین المللی در مناطق مورد کنترل آنها در معرض بیماری های ویژه قرار دارند. ۷۵۰ زن آواره و بیش از ۱۴ هزار زن دیگر با خطرهای هنگام زایمان مواجه هستند».

این وزیر یمنی یادآور شد «موارد خشونت علیه زنان در ۲۰۱۸ در مناطق تحت کنترل حوثی ها فراوان بوده است که در این میان بیش از ۱۲۰ مورد قتل و ۱۱۵ مورد جراحت از جمله ۱۳ مورد زخمی شدن ناشی از مین داشتیم. گروه های شبه نظامی ۱۸ دانشجوی دختر را در ۶ اکتبر ۲۰۱۸ در دانشگاه صنعا بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. این افراد در اعتراضات درباره رویکرد گرسنه نگه داشتن مردم استان های معترض توسط شبه نظامیان دستگیر شدند. ۳ مورد در تاریخ ۶ اکتبر ۲۰۱۸ ضرب و شتم قرار گرفتند و جراحت های عمیق برداشتند».

خانم الکمال افزود واحدهای مسلح زنان وابسته به شبه نظامیان موسوم به الزینبیات مسئولیت بازداشت و یورش به خانه ها و شکنجه زنان را به عهده دارند. این گروه مسئول آدم ربایی و بازداشت شمار فراوانی از زنان در صنعا در سال جاری و شکنجه آنان در بازداشتگاه های ویژه هستند.

او از همه وجدان های بیدار در جهان خواست تا با حمایت از مردم یمن برای پایان دادن به این کودتا و برقراری صلح در یمن بکوشند. الکمال از سازمان ملل و جامعه جهانی که بر طرح های صلح یمن نظارت دارند خواست تا اقدام آشکار و قاطعانه ای در خصوص این شبه نظامیان جنایتکار شکنجه گر و قاتل زنان و در کل مردم یمن در پیش بگیرند».

او گفت «زنان یمن با وجود شرایط دشوار کنونی اما روز زن را در کنار بقیه زنان جهان جشن گرفتند. زنان یمن در مناطق تحت کنترل شبه نظامیان با توهین های سیستماتیک و بازداشت روزمره روبرو هستند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای