شروع فصل دوم قانون‌گذاری پارلمان عراق؛ دور از «منطقهٔ خضراء»

شروع فصل دوم قانون‌گذاری پارلمان عراق؛ دور از «منطقهٔ خضراء»

شروع فصل دوم قانونگذاری پارلمان عراق با مشارکت رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر، قوهٔ قضائیه و دستگاه‌های نظارتی
یکشنبه, 10 مارس, 2019 - 11:30

فصل دوم قانونگذاری پارلمان عراق روز گذشته با مشارکت رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر، هیئت درستکاری، قوهٔ قضائیه و دستگاه کنترل مالی آغاز به کار کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، پارلمان عراق برای اولین بار بعد از سال ۲۰۰۵ جلسهٔ خود را خارج از منطقهٔ حفاظت شدهٔ «الخضراء» منعقد کرد که دلیل آن اشاره به بهبود وضعیت امنیتی عراق است.

عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق در این جلسه عنوان کرد که پارلمان در فصل دوم قانونگذاری قصد تصویب قوانین زیادی دارد.

وی در خصوص شروع مرحلهٔ جدید همکاری میان سه قوه و کار مشترک برای خدمت به ملت عراق ابراز امیدوار کرد.

محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق نیز به نابودی فساد با وحدت دیدگاه‌ها و طرح‌های قوه‌ها دعوت کرد.

وی ضمن اشاره به عزم قوهٔ قانونگذاری برای کار روی طرح‌های مبارزه با فساد، اظهار کرد پارلمان منتظر پیشنهاداتی در این خصوص از جانب دولت است تا آنها را تصویب کرده و به آنها عمل کند.

برهم صالح رئیس‌جمهور عراق نیز نسبت به سرریزی کاسهٔ صبر ملت هشدار داد و گفت: تمام تلاش‌های ما در همه جا بدون انجام هیچ کار مسئولانه و شجاعی علیه فساد و فاسدان هدر می‌رود و باید این موضوع را در نظر گرفت که صبر ملت حدی دارد.

وی اظهار کرد آماده‌سازی قوانین قاطع کار اصلی مشترک سه قوه برای توقف فساد، بستن منافذ آن، مبارزه با ابزارهای آن و بازگرداندن اموال قاچاق شده و ربوده شدهٔ آن است.

رئیس‌جمهور عراق در پایان به فعال کردن نقش نظارتی پارلمان بر مبنای اصولی فارغ از اهداف سیاسی و غیره تأکید کرد.

جاسم البخاتی نمایندهٔ پارلمان عراق در گفتگو با «الشرق الاوسط» عنوان کرد این جلسه شاهد روشن‌سازی و همکاری میان دو قوهٔ اجرایی و مقننه بود.

وی که عضو فراکسیون «الاصلاح» است اظهار کرد پارلمان در این جلسه برای قانون لغو بازرسی‌های عمومی و فعال کردن نقش دادستانی کل و حمایت از قوهٔ قضائیه رأی‌گیری اولیه انجام داد.

وی بر تمرکز سه قوهٔ اجرایی، مقننه و قضائی در ماه‌ها و سال‌های آینده بر مبارزه با فساد در کشور تأکید کرد و در خصوص اقدامات مطرح شدهٔ نخست‌وزیر برای این کار ابراز امیدواری کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای