​پرواز ۵ زن لبنانی در رؤیای خلبانی

​پرواز ۵ زن لبنانی در رؤیای خلبانی

دستاوردی بزرگ برای زنان در سطح عربی و جهانی
دوشنبه, 11 مارس, 2019 - 00:00

اخیراً در شبکه‌های اجتماعی، خبری دربارهٔ استخدام ۵ زن خلبان لبنانی در «شرکت هواپیمایی میدل ایست» منتشر شده‌است.

به گزارش «الشرق الاوسط» پیش از این رلی حطیط تنها زن خلبان در این شرکت بود، اما اکنون اریکا شبیر، استفانی کتیلی، یارا درویش، آنجلا مراد و استفانی حلو نیز به جمع خلبانان شرکت میدل ایست پیوستند.

این خبر در لبنان و به ویژه در میان زنان جنجالی دلپذیر برانگیخت و بسیاری آن را به مثابه دستاوردی جدید برای زنان لبنانی در سطح محلی و جهانی قلمداد کردند.

به این شکل لبنان و به لطف شرکت هواپیمایی میدل ایست به یکی از معدود کشورهایی تبدیل شد که زنان را در کار خلبانی به کار گرفته‌است، چرا که تعداد زنان خلبان جهان کمتر از ۳ درصد است.

استفانی کتیلی در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت: «برای اینکه بتوانیم از کمک خلبان به خلبان تبدیل شویم، باید ۴۰۰۰ ساعت را در پرواز بگذرانیم، علاوه بر این نیاز شرکت هواپیمایی «میدل ایست» نیز بسیار مهم است و بزرگ‌تر شدن ناوگان آن امری مهمتر و ضروی‌تر خواهد بود».

گفتنی است مانند همه افرادی که می‌خواهند خلبان شوند، شرط اساسی انتخاب آنها برای این کار، داشتن تحصیلات دانشگاهی تخصصی در این زمینه است.

همچنین اریکا شبیر در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت: «پس از موفیقت در آزمون، شرکت ما را به مدت یک سال و نیم به اسپانیا می‌فرستد، تا آموزش‌های عملی لازم را ببینیم».

یارا درویش (۲۳ ساله) که کم سن و سال‌ترین شخص در بین همکاران زن است، نیز در سخنی با «الشرق الاوسط» گفت: «من تجربه طولانی در پرواز دارم، چرا که پیش از این مهماندار هواپیما بودم، اما خلبانی مانند هر کار دیگری مسئولیتی بزرگ به‌شمار می‌رود، به ویژه اینکه مسئولیت مسافران را نیز بر عهده دارد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای