جنجال در لبنان برای «کنار گذاشتن» یکی از وزرا از «کنفرانس بروکسل»

جنجال در لبنان برای «کنار گذاشتن» یکی از وزرا از «کنفرانس بروکسل»

وزیر امور اجتماعی: وزارت امور پناهندگان سیاست‌زده است… تصمیم برای بازگشت آنها در دست نظام سوریه است
دوشنبه, 11 مارس, 2019 - 13:00
اختلافات لبنانی – لبنانی دربارهٔ مسئله پناهندگان سوری در آستانه کنفرانس «بروکسل ۳» بالا گرفته‌است.

به گزارش «الشرق الاوسط» منابع اروپایی ضمن هشدار در خصوص بازتاب بازگشت پناهندگان بر لبنان، خواستار اتحاد و یکپارچه کردن مواضع شدند.

آخرین اختلافات در این زمینه به دلیل عدم دعوت از صالح الغریب وزیر امور پناهندگان در هیئت ارسالی لبنان به بروکسل بوده‌است. 

در این هیئت به ریاست سعد الحریری نخست‌وزیر لبنان، اکرم شهیب وزیر آموزش و پرورش و ریچارد قیومجیان وزیر امور اجتماعی نیز حضور دارند. 

این هیئت بر اساس تفاهمنامه‌ها و توافقاتی که از پیش انجام شده بر اجرای تصمیماتی که در خصوص پناهندگان گرفته می‌شود، نظارت می‌کند، این در حالی است که الغریب که یکی از اعضای «حزب دموکراتیک لبنان» و هم‌پیمان سوریه است، مخالفت کرده و هماهنگی با نظام سوریه را امری مهم قلمداد کرد.

صالح الغریب گفته است: «نادیده گفتن وزارت امور پناهندگان، به منزله نادیده گرفتن دیدگاه‌های مخالف و رویکرد جدی در خصوص این پرونده و تأکید بر بازگشت پناهندگان است، که ما این اجازه را نخواهیم داد».

سلیم جریصاتی وزیر مشاور در امور ریاست‌جمهوری نیز بیان کرد: «کنار گذاشتن وزیر امور پناهندگان از هیئت رسمی کنفرانس بروکسل را نمی‌توانیم درک کنیم… بی‌توجهی و نادیده گرفتن تخصص وزرا امری است که هیچ کمکی به همبستگی دولت و نتایج مورد انتظار آن نخواهد کرد».

از سوی دیگر قیومجیان تأکید کرد: «دعوت‌نامه‌ها از سوی اتحادیه اروپا و سازمان ملل ارسال شده و لبنان هیچ دخالتی در این امر ندارد».

وی در گفتگو با «الشرق الاوسط» افزود: «وزارت امور پناهندگان، وزارتی سیاسی بیش نیست و ساختار لازم برای فعالیت و کار را ندارد. منافع عالی لبنان مهمترین مسئله هیئت حاضر در بروکسل خواهد بود و الحریری در سخنرانی خود با درخواست کمک به پناهندگان، بر بازگشت آنها به کشورشان تأکید خواهد کرد».

قیومجیان تأکید کرد: «تصمیم بازگشت پناهندگان در دست نظام سوریه است که اگر می‌خواست با بازگشت آنها موافقت کند، با برداشتن موانع موجود، روند بازگشت را برای آنها تسهیل می‌کرد».

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای