ترکیه از زمان کودتا تاکنون نیم میلیون نفر را بازداشت کرده‌است

ترکیه از زمان کودتا تاکنون نیم میلیون نفر را بازداشت کرده‌است

سه شنبه, 12 مارس, 2019 - 14:45

وزیر کشور ترکیه از دستگیری بیش از ۵۰۰ هزار نفر از زمان شکست کودتا در سال ۲۰۱۶ تاکنون خبر داد. 

به گزارش الشرق الاوسط، این اشخاص به تهمت ارتباط احتمالی با فتح‌الله گولن تحت پیگرد و بازداشت قرار گرفتند. 

دولت ترکیه گولن را حامی کودتای اخیر بر ضد دولت رجب طیب اردوغان معرفی کرده‌است.

وزیر کشور ترکیه در اظهارات روز گذشته خود بیان کرد که تعداد ۵۱۱ هزار نفر از اعضای جنبش گولن، تاکنون بازداشت شدند و در این میان تعداد ۳۰ هزار و ۸۲۱ نفر، از زمان کودتا تا کنون به‌زندان رفتند. 

همانگونه که پیشتر بیان شد دولت کنونی ترکیه گولن را که از سال ۱۹۹۹ تاکنون در ایالت پنسلوانیا آمریکا در پناهندگی اختیاری به‌سر می‌برد متهم می‌کند که حامی و دلیل اصلی کودتای اخیر است.

این کودتا که توسط یکی از بخش‌های ارتش ترکیه به‌پا شده باعث شده‌است که بسیار از فرماندهان ارتش برکنار شوند و تهمت نخست اداره آن بر دوش گولن انداخته شود در حالی که او هر گونه رابطه‌ای با این کودتا را نفی می کند.

آمار وزارت عدالت و دادگستری ترکیه حاکی از آن است که تعداد اشخاصی که از بدو کودتا در سال ۲۰۱۶ تاکنون مورد بازجویی و بازداشت قرار گرفتند بالغ بر ۵۰۰ هزار و ۶۵۰ نفر است.

از این تاریخ به بعد دولت ترکیه جنبش خدمات‌رسانی گولن را یک «سازمان تروریستی مسلح» معرفی کرد.

این آمار همچنین نشان می‌دهد که از این تعداد ۵۰۰ هزار و ۶۵۰ فرد دستگیر شده، ۳۷۹ هزار و ۷۳۲ مرد و ۱۰۳ هزار و ۵۱۷ فرد زن هستند؛ همچنان که تعداد ۲هزار و ۶۰ کودک به‌تهمت عضویت در سازمان گولن، تحت تنبیه قرار گرفتند.

ارقام و اعداد این وزارت‌خانه همچنین اشاره می‌کند که تعداد کسانی که تحت تعقیب قانونی هستند به ۲۵۹ هزار و ۹۹ فرد می‌رسد در حالی که تعداد مظنونان قضایی به ۷۸هزار و ۵۴۴ نفر می‌رسد. 

زندان‌های حکومت ترکیه ۳۰ هزار و ۶۷۹ فرد را به جرم عضویت در جنبش گولن درخود جای داده‌است که از این تعداد ۱۸ هزار و ۶۷۹ فرد به حکم‌های بلندمدت محکوم شدند.

این آمار همچنین نشان می‌دهد که ۲۲ هزار نفر در حین انجام تحقیقات فرار کردند. 

دستگاه‌های امنیتی ترکیه همچنین تعداد ۷۷ هزار و ۳۵۵ نفر را تحت تعقیب قرار دادند که از این تعداد ۲۴ هزار و ۳۵۵ نفر در حال سپری کردن تحقیقات و ۵۳ هزار و ۳۰ نفر تحت تعقیب و فراری هستند.

پس از این کودتا دولت ترکیه عملیات پاک‌سازی گسترده‌ای را در سطح دستگاه‌های دولتی این کشور آغاز کرد که نتیجه آن دستگیری ۸۰ هزار نفر، که در انتظار اجرای محاکمه هستند، شد. 

در این عملیات ۱۷۵ هزار نفر کار خود را تنها به تهمت عضویت در گروه فتح‌الله گولن از دست دادند.

شایان ذکر است که این عملیات دستگاه‌های امنیتی و حکومتی ترکیه با انتقاد شدید از جانب کشورهای اروپایی و سازمان‌های حمایت از حقوق بشر مواجه شده‌است. 

دولت‌ها و سازمان حقوق بشر غربی در انتقاد از این سیاست اردوگان بیان می‌کنند که این عملیات کودتای نافرجام را دست‌آویزی قرار داده‌است که به موجب آن نه‌تنها دست‌اندرکاران کودتا، بلکه تمام کسانی که معارض حکومت اردوگان هستند از صحنه به‌در شدند یا روانه زندان‌ها شدند.

البته معارضان حکومت ترکیه بر این عقیده هستند که اساس این کودتا تبانی بود که از جانب حکومت کنونی تهیه شده تا به رئیس‌جمهور اجازه دهد تمام معارضان را از صحنه به‌در کند و آنها را روانه زندان کند.

از این منظر تمام این دستگیری‌ها تلاش‌هایی است برای نهادینه کردن حکومت یک دیکتاتور که تمام دستگاه‌های عالی قدرت دولتی را در دست دارد.

گفتنی است دولت ترکیه بارها از ایالات متحده آمریکا درخواست کرده بود که فتح‌الله گولن را به این دولت تحویل دهد اما پاسخ دولت آمریکا همواره این بوده‌است که این مسئله کاملاً در اختیارات حوزه قضایی است و از این رو نمی‌تواند دربارهٔ این مسئله تصمیم‌گیری نماید: بنابراین اگر دولت ترکیه خواستار تحویل‌گرفتن گولن است باید دلایل قضایی روشنی را برای دخالت او در کودتا به دادگاه‌های آمریکایی ارائه کند تا از این طریق این شخص مجرم شناخته شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای