تظاهرات زنان لبنانی برای اعطای تابعیت به خانواده‌هایشان

تظاهرات زنان لبنانی برای اعطای تابعیت به خانواده‌هایشان

سه شنبه, 12 مارس, 2019 - 15:45

کمپین «ملیت من، حق من و خانواده‌ام است» روز گذشته و به مناسبت روز جهانی زن، تظاهراتی را در بیروت و با عنوان «ملیت و تابعیت حق همه زنان است» برگزار کرد.

به گزارش «الشرق الاوسط» آنها در این تظاهرات با حضور و مشارکت مادران و فرزندان خود و تعدادی از افراد علاقه‌مند به این مسئله، خواستار تصویب قانون اعطای تابعیت به خانواده زنان لبنانی شدند.
کریمه شبو رئیس این کمپین خواستار پایان دادن به ظلم و بی‌عدالتی در حق مادران لبنانی و فرزاندانشان شد و از نمایندگان و نامزدهای انتخابات اخیر پارلمان خواست، به وعده‌های خود در این زمینه عمل کنند.

وی در ادامه افزود: «به غیر از هادی ابوالحسن که پیش‌نویس قانونی را در خصوص مسئله ما و مساوات بین زن و مرد در پارلمان ارائه داد، هیچ حرکتی از شما ندیدیم».

شبو یادآور شد: «حقوق زن که در قانون اساسی آمده و می‌گوید همه لبنانی‌ها در برابر قانون یکسان هستند، کجاست؟ آیا فرزندان ما به عنوان زنانی که با مردان خارجی ازدواج کرده‌ایم، مانند فرزندان مردانی که با زنان خارجی ازدواج کرده‌اند، حق دریافت تابعیت لبنانی را ندارند؟».

وی همچنین بیان کرد: «از سخنان و شعارهای سیاسی و رسانه‌ای خسته شدیم و خواستار قانونی شدن و اجرای این امر هستیم. از سعد الحریری نخست‌وزیر کشور که حامی این حق است و تاکنون بارها این دیدگاه خود را بیان کرده‌است، می‌خواهیم به سرعت این قانون را تصویب کنند».
گفتنی است دیدگاه احزاب لبنانی در این زمینه بسیار متفاوت است، به طوری که برخی از احزاب از این مسئله حمایت می‌کنند، اما برخی دیگر آن را خطری برای «تعادل جمعیتی» توصیف کرده و خواهان تعیین چارچوب‌هایی معین برای آن هستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای