بدبینی اروپایی ها درباره پایبندی لبنان به تعهداتش درباره آوارگان

بدبینی اروپایی ها درباره پایبندی لبنان به تعهداتش درباره آوارگان

ابراز خشنودی الحریری درباره مذاکرات در سعودی
پنجشنبه, 14 مارس, 2019 - 10:45

نشست های مقام های لبنانی در نشست بروکسل ۳ گویای شک و تردید اروپایی ها نسبت به تلاش لبنان برای پناهجویان بود. اروپایی ها همچنین درباره میزان تعهد لبنان و قول و قرارهای سابق این کشور در سال های گذشته نسبت به مساله پناهجویان ابراز شک و تردید کردند.

نمایندگان اتحادیه اروپا در این نشست از روشن نبودن نشانه های بازگشت پناهجویان سوریه در آینده نزدیک ، یعنی در یکی دو سال آینده (۲۰۱۹ و ۲۰۲۰) به کشورشان سخن گفتند. اروپا در این نشست بر بازگشت داوطلبانه پناهجویان سوریه وامنیت آنها تاکید کرد .

دکتر ناصر یاسین مدیر پژوهشی موسسه عصام فارس در دانشگاه آمریکایی بیروت که در این نشست شرکت کرده بود ، گفت: حمایت از لبنان و تاکید بر نقش دولت جدید در انجام اصلاحات جدی و واقعی مورد توجه کشورهای کمک کننده قرار دارد. اما مقام های اروپایی بر این باورند که دولت جدید تا حالا اقدامی برای انجام اصلاحات انجام نداده و این بدبینی و شک و تردید درباره توان لبنان برای انجام اصلاحات به نشست های پیشین در بروکسل و نیز مسائل دیگر در ارتباط با اصلاحات ارتباط دارد.

در این راستا کشورهای شرکت کننده در نشست سیدر دولت لبنان را به انجام اصلاحات فراخواندند.

از سوی دیگر، الشرق الاوسط به اطلاعاتی از منابع وزارتی و مجلس که در جریان دیدار دو روز پیش ملک سلمان بن عبد العزیز خادم حرمین شریفین و سعد الحریری نخست وزیر لبنان در کاخ الیمامه در ریاض بودند دست یافته است. بنا به این اطلاعات، این دیدار پیامدهای مثبتی در حمایت از لبنان برای پشت سر گذاشتن بحران های اقتصادی و مالی خود داشت

. منابع نزدیک به الحریری گفتند که او در دو روزه آینده دوباره راهی ریاض خواهد شد و احتمالا الحریری از بروکسل به ریاض سفر می کند.

الحریری روز چهارشنبه (۱۳ مارس) در راس هیات لبنانی برای شرکت در نشست بروکسل راهی این شهر شد.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای