​کشتار در دو مسجد در نیوزلند؛ همصدایی جهانیان علیه نفرت پراکنی

​کشتار در دو مسجد در نیوزلند؛ همصدایی جهانیان علیه نفرت پراکنی

ده ها کشته و زخمی از جمله شهروندان عرب و عامل حمله شهروند استرالیایی تروریست راست افراطی
شنبه, 16 مارس, 2019 - 11:45

کشتار در دو مسجد در شهر کرایست چرچ نیوزلند با اقامه نماز جمعه همراه شد. این حمله که توسط یک عامل تروریستی راستگرای استرالیایی انجام شد دستکم ۴۹ کشته و ۴۸ زخمی از جمله چندین شهروند عرب بر جای گذاشت. حمله به دو مسجد نیوزلند جهانیان را علیه نفرت پراکنی همصدا کرد.

عامل حمله تروریستی که فرد مسلح بوده به شکل زنده ویدیویی از حمله به مسجد شهر کرایست چرچ منتشر کرد که بی شباهت به تصاویر کشتار در بازی های ویدیویی نیست. او همچنین با انتشار بیانیه ای با انتقاد از مهاجران به عنوان مهاجم یاد کرد.

جاسیندا آردرن نخست وزیر نیوزلند گفت تهدید امنیتی در نیوزلند از پایین ترین به بالاترین سطح اعلام شد. او همچنین از بازداشت چهار عامل حمله تروریستی از جمله یک زن خبر داد. آنها دارای دیدگاه های افراطی بوده اما در فهرست افراد تحت پیگرد قرار ندارند. او افزود « اینکه این حادثه یک حمله تروریستی بوده کاملا آشکار است وامروز یکی از سیاه ترین روزها در کشور است». 

پلیس گفت که سه نفر در این ارتباط بازداشت شده و یک مرد استرالیایی بیست و چند ساله به اتهام قتل بازداشت شد که امروز به دادگاه می رود. رسانه های سعودی گفتند که یک شهروند این کشور هم در میان کشته شدگان این کشتار است.

سفیر فلسطین در استرالیا و نیوزلند به اطلاعات اولیه در خصوص کشته و زخمی شدن چندین شهروند فلسطینی در حمله به دو مسجد اشاره کرد.

اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا گفت یکی از مظنونان تیراندازی در دو مسجد در استرالیا به دنیا آمده و در بازداشت است. موریسون در نشست خبری در سیدنی گفت «این فرد اکنون در بازداشت به سر می برد و به بنده ابلاغ شد که یک شهروند استرالیایی است».

واکنش های خشمناک به کشتار در نیوزلند ادامه داشت. ملک سلمان بن عبد العزیز در پیام تسلیت به پاتسی ردی فرماندار نیوزلند بر «همبستگی سعودی با نیوزلند در این حمله تروریستی تاکید کرد. حمله ای که همه ادیان و قراردادهای بین المللی آن را محکوم می کنند».

شاهزاده محمد بن سلمان بن عبد العزیز ولیعهد و معاون رییس شورای وزیران و وزیر دفاع سعودی در پیام تسلیت به فرماندار نیوزلند این حمله وحشیانه را محکوم کرد و گفت « همه ادیان و قراردادهای بین المللی آن را محکوم می کنند».

سعودی از برخی کشورها خواست تا قوانینی برای جلوگیری از مسلمان ستیزی وضع کنند.

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا هم در توییتی این حمله را محکوم کرده و نوشت «تسلیت ما را پذیرا باشید با بهترین آرزوها برای مردم نیوزلند به دنبال کشتار وحشیانه در دو مسجد. ۴۹ نفر از مردم بیگناه در این حمله کشته و بسیاری نیز زخمی شدند».

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان هم «همبستگی صادقانه» خود را با مردم نیوزلند به ویژه مسلمانان بعد از دو حمله به مسجد اعلام کرد. پترو بارولین وزیر امور خارجه واتیکان در پیام تسلیت گفت «پاپ فرانسیس با اندوه فراوان خبر کشته و زخمی شدن مردم به دنبال اقدام خشونت بار را دنبال کرد».

الیزابت دوم ملکه انگلیس هم در پیام تسلیت به بازماندگان کشتار ابراز ناراحتی کرد.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان به بازماندگان حمله تروریستی تسلیت گفت.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای