خشم اخوان المسلمین از تحویل برخی اعضای این گروه از ترکیه به مصر

خشم اخوان المسلمین از تحویل برخی اعضای این گروه از ترکیه به مصر

۱۲ عضو اخوان المسلمین مورد پیگرد دستگاه امنیتی مصر
دوشنبه, 18 مارس, 2019 - 12:30
قاهره : ولید عبد الرحمن

فهرست نام ۱۲ عضو از جوانان «اخوان المسلمین» برای انتقال به مصر موجب خشم اعضای جوان «اخوان المسلمین» شد. دولت ترکیه این افراد را در چند روز آینده به مصر تحویل می دهد. واکنش اعضای جوان «اخوان المسلمین» باعث بروز مشکلات فراوان میان آنها و سران گروه در خارج شده است.

دولت ترکیه چند هفته پیش یکی از اعضای جوان «اخوان المسلمین» به نام محمد عبد الحفیظ را که در مصر به اعدام محکوم شده بود تحویل داد. به دنبال انتشار این فهرست توسط اعضای جوان «اخوان المسلمین» هشتگ «ضد الترحیل» در مخالفت با تحویل دادن اعضای گروه به مصر راه اندازی شد. فعالان این هشتگ همچنین خواستار میانجی گری سران گروه در خارج کشور برای جلوگیری از تحویل دادن این جوانان به مصر هستند. 

عمرو عبد المنعم کارشناس مسائل گروه های اسلامی در مصر گفت «به دنبال تحویل عبد الحفیظ و بازگشت او به مصر فضای نارضایتی گسترده ای در بین جوانان ایجاد شده است. برخی سران (الاخوان) با مقام های ترکیه تماس گرفتند و برخی دیگر هم این خواسته را نادیده گرفتند و همین باعث دامن زدن به این مساله شد».

او در گفتگو با «الشرق الاوسط» افزود «سه نسل یعنی نسل سران یا بنیانگذاران گروه و نسل میانی که دیدگاه رهبرانش را قبول دارد و نسل جوانان برآشفته و انقلابی که سران گروه را قبول ندارند در حال کشمکش هستند».

در همین راستا، برخی شبکه های اجتماعی وابسته به «اخوان المسلمین» روز یکشنبه (۱۷ مارس) گفتند تخلف از اجرای قوانین اقامت و عضویت برخی از جمله عمرو عکاشه در گروه های تروریستی و انشعاب از «اخوان المسلمین) دلیل اصلی تحویل ۱۲ عضو گروه به مصر است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای