۸۰ درصد آوارگان سوری در لبنان خواهان بازگشت به سوریه هستند

۸۰ درصد آوارگان سوری در لبنان خواهان بازگشت به سوریه هستند

اسکان ۵۲ هزار نفر در کشورهای گوناگون توسط کمیساریای عالی پناهندگان
جمعه, 22 مارس, 2019 - 15:45

هناء یک زن ۴۴ ساله اهل حلب است که در سال ۲۰۱۲ همراه با سه فرزندش به بیروت مهاجرت کردند و در یکی از محله های ضاحیه جنوبی این شهر ماندگار شدند.

هناء اخبار برنامه جدید دولت لبنان در پرونده آوارگان سوریه و سرعت بخشیدن به روند بازگشتشان به سوریه را دنبال می کند. او  حدود دو سال پیش درخواست تقاضای پناهندگی در یک کشور ثالث در کمیساریای عالی پناهندگان ثبت کرده است و حالا از برنامه در دست اقدام دولت لبنان برای بازگشت شهروندان سوریه به کشورشان ابراز نگرانی می کند. او می گوید آرزو دارم به کانادا یا استرالیا بروم تا زندگی جدیدی آغاز کنم و از شر سختی های زندگی در سوریه راحت شوم. اما همه اینها نقش بر آب شد.

هناء یکی از چند هزار شهروند سوریه مقیم لبنان است. این آوارگان سوریه همه دوست دارند به کشور دیگری بروند و درخواست پناهندگی دادند. کمیساریای امور پناهندگان سازمان ملل می گوید که ۵۲ هزار و ۴۵ نفر از آوارگان سوریه مقیم لبنان از سال ۲۰۱۱ به بعد از طریق این نهاد به کشورهای دیگر فرستاده شده اند.

 لیزا ابو خالد سخنگوی این موسسه در لبنان می گوید «موارد درخواست پناهندگی و اسکان پناهجویان بستگی به محل اقامتشان و اقداماتی که باید قبل از اسکان در کشور پذیرنده انجام شود تفاوت دارد. این پروسه یکی دو سال یا حتی بیشتر طول می کشد. حالا با وجود ذوق و شوق بیش از حد اغلب آوارگان سوریه در لبنان برای ترک این کشور و مهاجرت به کشور ثالث اما ۸۰ درصد آنها می خواهند به کشور خودشان برگردند».

ابو خالد افزود «درخواست اسکان ۸۶ هزار و ۵۰۰ نفر از پناهجو در لبنان از جمله ۷۴ هزار و ۶۶۴ شهروند سوریه در ۸ سال گذشته از سوی این ارگان به ۲۲ کشور اعطا شده است».

ابو خالد در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت «۶۲۵۰۰ نفر از جمله ۵۲۰۴۵ شهروند سوریه به کشورهای دیگر منتقل شده اند».

کمیساریای امور پناهندگان در سال ۲۰۱۸ پرونده بیش از ۸۱ هزار و ۳۰۰ پناهجو در جهان را به کشورهای مهاجرپذیر ارسال کرد که درخواست ۵۵ هزار و ۶۰۰ نفر پذیرفته شد. شمار پناهجویان سوریه بیشتر از دیگر پناهجویان بود و ۹۸۰۰ نفر خاک لبنان را ترک کردند.

آمریکا و کانادا و استرالیا و کشورهای شمال اروپا مهاجرپذیرترین کشورهای جهان هستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای