واژگونی قایق در موصل؛ عراق در «نوروز» عزادار شد

واژگونی قایق در موصل؛ عراق در «نوروز» عزادار شد

پنجشنبه, 21 مارس, 2019 - 18:45

ده ها نفر در حادثه غرق شدن یک قایق در رود دجله کشته شدند. این قایق روز پنجشنبه (۲۱ مارس) خانواده ها را به یک جزیره تفریحی در شهر موصل برای شرکت در جشن های نوروزی منتقل می کرد. حالا مردم در روزهای نوروزی عزادار شدند.

وزارت کشور عراق روز جمعه (۲۲ مارس) اعلام کرد آمار قربانیان این حادثه که عمدتا زن و کودک هستند به ۱۰۰ نفر رسیده است و ۱۹ نفر آنها کودک هستند.

وزارت کشور افزود که ۵۵ نفر هم ناپدید شده اند. 

عادل عبد المهدی نخست وزیر عراق سه روز عزای عمومی در کشور اعلام کرد و از محل وقوع حادثه و سردخانه ای که پیکر قربانیان به آن منتقل شدند بازدید کرد.

آمار قربانیان واژگونی قایق در موصل از روز پنجشنبه تا جمعه به تدریج افزایش یافت. وزارت کشور گفت که ۵۵ نفر نجات پیدا کردند اما تعداد قربانیان زن به ۶۱ نفر رسیده است.

گروه های دفاع مدنی و ماموران امنیتی و نیروهای داوطلب پیکر قربانیان را از آب بیرون کشیدند. سرنشینان این قایق به یک شهر توریستی واقع در جنگل های موصل می رفتند تا نوروز را جشن بگیرند.

هیات سازمان ملل در عراق از این واقعه به عنوان «تراژدی وحشتناک» یاد کرد. آخرین مورد واژگونی قایق در رود دجله در بغداد در مارس ۲۰۱۳ اتفاق افتاد که ۵ قربانی بر جای گذاشت.

دستگاه قضا در عراق شامگاه پنجشنبه (۲۱ مارس) از بازداشت ۹ نفر در ارتباط با این حادثه و صدور حکم جلب برای صاحب این قایق و مالک شهرک توریستی خبر داد.

عبد المهدی اعلام کرد که تحقیق فوری درباره جزئیات این حادثه و شناسایی عاملان آن آغاز و نتایج آن در عرض ۲۴ ساعت آینده آماده می شود. 

وزارت بهداشت اقلیم کردستان و کلیه درمانگاه ها در استان های کرکوک و صلاح الدین در آماده باش به سر می برند.

یک منبع امنیتی در موصل به خبرگزاری فرانسه گفت «قایق اضافه بار داشته است». ظرفیت قایق ۱۰۰ نفر بوده اما تعداد سرنشینان آن به حدود ۲۰۰ نفر رسیده است.

کاربران شبکه های اجتماعی تصاویر فراوانی از این حادثه منتشر کرده اند که چطور قربانیان با جریان سریع آب دجله در حال حرکت هستند. همچنین عکس هایی از پیکر کودکان در رود دجله منتشر شده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای