سعودی: اعلام استراتژی ملی فرهنگی با تکیه بر سه محور اصلی

سعودی: اعلام استراتژی ملی فرهنگی با تکیه بر سه محور اصلی

وزیر فرهنگ: دست در دست هم در مسیر بلندپروازانه حوزه فرهنگی پیشرفته حرکت می کنیم
پنجشنبه, 28 مارس, 2019 - 13:30

 ملی فرهنگی گفت این برنامه در راستای ایجاد الگوی تازه فرهنگی و تقویت هویت و حفظ میراث فرهنگی و توسعه حوزه فرهنگ در سعودی اجرا می شود و مورد حمایت ولیعهد است. این برنامه فضایی برای نوآوران در راستای تولید محصولات فرهنگی در خور جایگاه سعودی ایجاد می کند. 

وزیر فرهنگ سعودی طی مراسمی در مرکز تاریخی ملک عبد العزیز در ریاض افزود «چشم انداز و جهت گیری اصلی وزارت فرهنگ امروز اعلام می شود. ما در چندین ماه گذشته روی این برنامه کار کردیم».

او گفت «همگی دست در دست هم در این مسیر بلندپروازانه و ایجاد حوزه فرهنگی پیشرفته و مدرن حرکت می کنیم. فرهیختگان و نوآوران در چنین فضایی نوآوری می کنند و شهروندان و مقیمان نیز به محصولات فرهنگی مورد علاقه خود دسترسی دارند».

شورای وزیران سعودی روز سه شنبه (۲۶ مارس) برنامه راهبردی ملی فرهنگی را تصویب کرد.

این برنامه مبتنی بر ۳ هدف اصلی است: افزایش مشارکت فرهنگی در جامعه و تحول آن به یک شیوه زندگی و توسعه مراکز فرهنگی و بهره برداری از آن به عنوان محرک رشد اقتصاد ملی و بستر سازی برای تبادل فرهنگی در سطح بین المللی. 

در این برنامه به ۱۶ بخش اشاره شده که با توجه به معیار یونیسکو در نظر گرفته شده اند و شامل بخش های فرهنگی متعددی است. این بخش ها عبارتند از معماری و طراحی دکوراسیون داخلی و کتاب و نشر و میراث فرهنگی و مد و جشنواره و فیلم و هنرهای بصری و هنر آشپزی و کتابخانه و موزه و موسیقی و میراث طبیعی و هنر اجرایی و شعر و هنرهای تجسمی . وزارت فرهنگ مرجع اصلی بخش های یاد شده به شمار می رود.

برنامه تعیین اولویت ها برای تامین مالی و تنظیم حوزه فرهنگ و ایجاد روابط و مناسبات فرهنگی جدید داخلی و بین المللی در دستور کار وزارت فرهنگ سعودی قرار دارد.

نخستین مرحله طرح های فرهنگی عبارتند از: مجموعه بین المللی زبان عربی ملک سلمان و صندوق رشد فرهنگی و جشنواره بین المللی سینمای دریای سرخ و برنامه اعزام به خارج و بینال الدرعیه و گروه تئاتر ملی و گروه موسیقی ملی و مرکز خدمات و مجوز فرهنگی و خانه های فرهنگ و آکادمی های هنری و طرح کتاب برای همه و جوایز فرهنگی و نشریه های ادبی و هنری و موزه های تخصصی و آرشیو ملی فیلم و برنامه های تفریحی فرهنگی و برنامه های ترجمه و جشنواره فرهنگی و برنامه های فرهنگی کودک و مستند سازی میراث شفاهی و نمایشگاه سالانه هنر معاصر و توسعه کتابخانه های عمومی و هفته مد و جشنواره آشپزی ملی و هنر خیابانی و شهرک فرهنگی.

سهم حوزه فرهنگی از تولید ناخالص ملی به ۳ درصد تا ۲۰۳۰ خواهد رسید.

آرم چشم انداز فرهنگی جدید با الهام از طرح دی ان ای گرفته شده و از ۱۳ خط تشکیل شده است. این ۱۳ خط اشاره ای است به تعداد استان های سعودی که این برنامه در همه مناطق اجرا می شود.

شاهزاده بدر گفت این برنامه راهبردی فرهنگی در راستای تقویت حوزه فرهنگ و همگام با چشم انداز ۲۰۳۰ سعودی تنظیم شده است. او سال ۲۰۱۹ را سال فرهنگ نامگذاری کرد. 

وزارت فرهنگ سعودی در راستای تقویت هویت گرایی راه اندازی شده و بخشی از پروژه اصلاحات به شمار می رود. وجود این وزارتخانه منجر به خیزش فرهنگی و تقویت جایگاه و مشارکت سعودی در جهان عرب و عرصه جهانی می شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای