مخالفت گسترده اعضای شورای امنیت با «سند جولان»

مخالفت گسترده اعضای شورای امنیت با «سند جولان»

حمله به یکی از مواضع نیروهای دولتی سوریه در درعا توسط گروه مورد حمایت روسیه
پنجشنبه, 28 مارس, 2019 - 17:45

تصمیم دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا برای به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان با انتقاد گشترده اعضای شورای امنیت رو به رو شد.

فرانسوا دولاتر نماینده فرانسه (رییس دوره ای شورای امنیت) در نشست چهارشنبه شب (۲۷ مارس) اعضای شورای امنیت پیشنهاد کرد که جلسه غیر علنی اعضای این شورا که برای بررسی موضوع نیروهای نگهبان صلح سازمان ملل (آندوف) در جولان در نظر گرفته شده بود یک نشست فوق العاده و علنی اعلام شود. این طرح در واکنش به درخواست نماینده حکومت سوریه مطرح شد.

دولاتر با اشاره تلویحی به اینکه واشنگتن هر گونه تصمیم در مخالفت با سیاست این دولت را وتو می کند گفت «تهیه قطعنامه یک مساله است و اما تصویب آن مساله دیگری است». 

عده ای از اعضای شورای امنیت (کشورهای اروپایی و آفریقای جنوبی و اندونزی و چین و غیره) در این نشست ماهانه درباره بی توجهی دولت آمریکا به توافق بین المللی در دست اقدام درباره اعلام جولان به عنوان «سرزمین اشغالی» ابراز نارضایتی کردند. 

جاناتان کوهین نماینده آمریکا گفت «اینکه به حکومت سوریه و ایران اجازه بدهیم تا کنترل بلندی های جولان را در اختیار بگیرند مثل این است که از اقدامات جنایتکارانه رژیم (پرزیدنت بشار) اسد و حضور بی ثبات کننده ایران در منطقه چشم پوشی کرده ایم».

از سوی دیگر، برخی منابع در درعا در جنوب سوریه گفتند نیروهای «شباب السنه» تابع «سپاه پنجم» روسیه روز ۲۷ مارس به یک ایست بازرسی در حومه شرقی درعا حمله کرده و «ماموران مستقر در این منطقه و افسر مسئول را مورد ضرب و شتم قرار دادند». منطقه یاد شده زیر نظر سازمان اطلاعات هوایی سوریه و تیپ ۱۵ قرار دارد.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای