وزیر امور خارجه سعودی: سعودی برای ایجاد دیدگاه مشترک اپوزیسیون سوریه اقدام می کند

وزیر امور خارجه سعودی: سعودی برای ایجاد دیدگاه مشترک اپوزیسیون سوریه اقدام می کند

آغاز نشست مقدماتی وزیران امور خارجه عرب در تونس
جمعه, 29 مارس, 2019 - 16:00
ابراهیم العساف وزیر امور خارجه سعودی در نشست مقدماتی وزرای امور خارجه عرب در تونس (رویترز)

ابراهیم العساف وزیر امور خارجه سعودی روز جمعه (۲۹ مارس) گفت سعودی برای ایجاد دیدگاه مشترک بین گروه های اپوزیسیون سوری تلاش می کند. این اقدام بستری برای گفتگوی آنها و حکومت سوریه در راستای ایجاد راهکار سیاسی فراهم می سازد. راهکار سیاسی در سوریه منجر به برقراری امنیت و ثبات و جلوگیری از مداخله جویی کشورهای دیگر و تجزیه سوریه و رعایت مفاد بیانیه ژنو ۱ و قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت می شود.

العساف در جلسه افتتاحیه نشست وزیران خارجه کشورهای عربی در تونس افزود «سعودی با هر گونه اقدام برای تغییر وضعیت تاریخی قدس مخالفت  و تصمیم پرزیدنت دونالد ترامپ درباره جولان اشغالی را محکوم می کند». او بر دیدگاه ثابت سعودی درباره جولان به عنوان یک سرزمین عربی اشغالی متعلق به کشور سوریه با توجه به قطعنامه های بین المللی مربوطه تاکید کرد.

نشست وزرای خارجه کشورهای عربی برای بررسی دستور کار نشست سران عرب در تونس برگزار شد.

وزیر امور خارجه سعودی بر حمایت کشورش از اقدامات سازمان ملل و محافل بین المللی در یمن و سوریه و لیبی تاکید کرد.

او همچنین ضمن انتقاد از دخالت ایران و شبه نظامیان وابسته در برخی کشورهای عربی حکومت ایران را به عنوان مقصر اصلی شرایط کنونی یمن معرفی کرد.

العساف افزود «موشک های بالستیک ایران امنیت منطقه و جهان را در معرض تهدید قرار داده اند».

خمیس الجهیناوی وزیر امور خارجه تونس حمایت کشورش از حقوق مردم فلسطین و تشکیل کشور فلسطین به پایتختی قدس شرقی با توجه به قطعنامه های بین المللی مربوطه را اعلام کرد.

 العساف افزود «ما باید در خصوص مقابله با چالش های منطقه تصمیماتی اتخاذ کنیم». الجهیناوی خواستار اتحاد گروه های لیبی و ترجیح مصلحت کشور برای ایجاد راهکار فراگیر شد.

العساف گفت تصمیم ترامپ درباره جولان «ملغی بوده و تاثیر حقوقی ندارد». الجهیناوی درباره یمن افزود «شرایط در یمن نیازمند افزایش تلاش برای ایجاد راهکار با توجه به طرح کشورهای خلیج است».

او در ادامه خاطر نشان کرد «خطر تروریسم هنوز برطرف نشده و همین، مشکل اصلی در کشورهای عربی به شمار می رود». 

احمد ابو الغیط دبیر کل اتحادیه عرب نیز گفت «کشورهای عربی درباره مسائل غیر قابل سازش اتفاق نظر دارند. جولان متعلق به سوریه است و با توجه به قطعنامه های بین المللی یک سرزمین اشغالی به شمار می رود. به رسمیت شناختن اشغالگری بی توجهی به قوانین بین الملل و عدالت به شمار می رود».

ابو الغیط افزود «جنگ و نبرد با راهکار نظامی به پایان نمی رسد. گفتگوی ملی تنها راهکار در سوریه و یمن و لیبی است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای